Logo
Česká verze
Přejít na Slovenskou verzi
Logo
Otevřít nabídkuOtevřít vyhledávání

Zvlhčovač vzduchu anebo inhalátor?

Často se setkáváme s dotazy, zda se vyplatí pořídit inhalátor anebo zvlhčovač vzduchu. Hned zkraje musíme doplnit, že jde o dva naprosto odlišné přístroje, jejichž použití vám může pomoci v mnohých oblastech života. Vzájemné srovnání tak bude záležitostí dnešního článku.

Inhalátory 

Inhalátory jsou přístroje používané při inhalaci, tedy při vdechování par různých léčiv k tomu určených. Do této kategorie spadají například aromatické oleje, minerální vody nebo speciální roztoky předepsané lékařem. O metodě inhalace víme už od dob starého Egypta. Dnes jsou ale možnosti přece jen o něco zajímavější. V našem sortimentu najdete inhalátory italského výrobce Laica, které se mohou pochlubit vysokou kvalitou materiálů, z nichž jsou jednotlivé výrobky vyrobeny, dlouhou životností a maximální účinností. Navíc jde o vysoce spolehlivé a přesné přístroje, které kromě jiného splňují také požadavky Evropské směrnice 93/42/EEC o zdravotnických pomůckách. Kromě klasických inhalátorů u nás najdete také inhalátory pro děti, které jsou typické svým vybavením i barevným provedením. Pravidelná a technicky správně prováděná inhalace přirozeně zvlhčuje a ošetřuje horní anebo dolní cesty dýchací. Ty pak tolik nevysychají a člověk se nepotýká s nepříjemným pocitem sucha, který doprovází různá onemocnění. Tento subjektivně velmi nepříjemný pocit můžete zažít také v prašných či příliš vytopených místnostech a při nízké vlhkosti vzduchu v domě či bytě. Inhalace je také nesmírně šetrným prostředkem v boji s alergiemi anebo astmatem.

Inhalátory však plní také celou řadu dalších funkcí. Jednou z nich je například odstranění otoků, což celkově zlepšuje průchodnost dýchacích cest. Tuto funkci ocení zejména nemocní lidé, osoby trpící astmatem anebo alergici. Pravidelná inhalace také rozpouští přebytečný hlen a přispívá k rychlejšímu vyléčení rýmy. V neposlední řadě je na místě zmínit také zvýšení obranyschopnosti člověka a to díky pravidelnému zvlhčování sliznic, na kterých tak neulpívají nežádoucí látky. Při výběru nového inhalátoru máte dvě možnosti. Buďto si pořídíte inhalátor ultrazvukový anebo inhalátor kompresorový. V případě prvním půjde o přístroj pracující se speciálním vibračním zařízením, které se nazývá vysokofrekvenční oscilátor. Díky němu je tak provoz ultrazvukového inhalátoru Laica extrémně tichý. Tento typ inhalátoru umožňuje pracovat s minerálními vodami anebo řidšími roztoky (v případě potřeby je možno hustší roztok naředit vodou anebo minerálkou). Naproti tomu u kompresorového inhalátoru Laica zajišťuje rozprašování léčebné tekutiny na mikroskopické kapičky ve formě mlhoviny anebo aerosolu tryska napojená na kompresor. Inhalátor je o něco hlučnější, než jeho výše zmíněný ultrazvukový kolega, oproti němu si ale bez problémů poradí také s olejovitými tekutinami anebo hustými roztoky. Ať už zvolíte inhalátor ultrazvukový anebo ten kompresorový, rozhodně nešlápnete vedle. Důležité ale také je zvolit jeho správné příslušenství. Drtivá většina Laica inhalátorů z naší nabídky je vybavena jak náustkem, tak maskou. Při samotném používání je tak čistě na vás, zda zvolíte celoobličejovou masku anebo pouze náustek.

A co zvlhčovače?

Trápí vás suché sliznice, v místnosti cítíte dráždění ke kašli nebo snad pozorujete zhoršenou kvalitu spánku či vyschlou pokožku? Pokud jste alespoň a jeden z výše uvedených příznaků odpověděli kladně, pak bude na vině s největší pravděpodobností suchý vzduch v místnosti. O tom, zda máte v místnosti suchý anebo vlhký vzduch informuje tzv. hygrometr. Odborníci se shodují na tom, že optimální vlhkost by se v místnosti měla pohybovat okolo 40 – 60 procent. Pokud vlhkost klesne pod 40 %, začnete na sobě pozorovat nežádoucí účinky zmíněné výše. A právě v tuhle chvíli se ke slovu dostávají pomocníci v podobě zvlhčovačů vzduchu. Jak už jejich název napovídá, jedná se o přístroje, které mají zvyšovat vlhkost v místnosti. Díky kvalitním zvlhčovačům se vám bude lépe dýchat, zmizí pocity napuchlých a suchých sliznic a příznivě ovlivněny mohou být také bolesti hlavy, které občas suchý vzduch způsobuje. I v tomto případě je na trhu k dostání několik druhů zvlhčovačů vzduchu. Mezi ty nejznámější patří zvlhčovače ultrazvukové. Vlhkost je tvořena působením ultrazvukových vln, které „rozbíjejí“ vodní kapky na miniaturní kapičky. Ultrazvukové zvlhčovače vytváří studenou páru, která nijak nezvedá teplotu v místnosti a nelze se o ni opařit. Mezi jejich největší výhody patří tichý chod a nízká spotřeba. Naproti tomu u parních zvlhčovačů se voda odpařuje varem. Jejich nevýhodou je zhruba 10x vyšší příkon než u výše zmíněných ultrazvukových zvlhčovačů. Horká pára také nemusí být vhodná do rodin s dětmi, které by se jí mohly opařit. Na druhou stranu ale vysoká teplota přirozenou cestou likviduje většinu mikroorganismů, které ve svém domě určitě nechceme. Poslední kategorií jsou zvlhčovače vzduchu s přirozeným odparem. V tomto případě se vzduch prohání přes vodní lázeň a rotující disky, nebo odpařovací kazetu, z níž uniká vláha. Jakmile se vzduch nasytí asi na 60 % relativní vlhkosti, přestane dál pojímat novou vláhu.

zvlhčovač vzduchu

Co vybrat? 

Finální rozhodnutí přizpůsobte tomu, zda chcete zmírnit nežádoucí projevy způsobené suchým vzduchem v místnosti anebo budete přístroj používat také při alergických reakcích anebo astmatických obtíží. V případě prvním je vhodné pořízení zvlhčovače vzduchu, v případě druhém pak inhalátoru, který nabízí mnohem všestrannější použití.

Pošlete článek známému