Logo
Česká verze
Přejít na Slovenskou verzi
Logo
Otevřít nabídkuOtevřít vyhledávání

Vakuování pro začátečníky: Vakuování rychlých jedál vs. dlouhodobé skladování

V předchozím článku ze série „Vakuování pro začátečníky“ jsme si vysvětlili, jak působí vakuum na potraviny a jak nám pomáhá snížit plýtvání (nejen) v domácnostech. Takto vědomostmi „podkuti“ se můžeme posunout o úroveň výše a podívat se na to, jakou metodu vakuování jsme měli zkusit jako první, kdy by jsme měli zvolit boxy a kdy folie, případně co udělat, když potřebujeme zavakuovat, zdánlivě nezavakuovatelnou potravinu.
Frekvence „otevírání“
Existuji potraviny a jídla, které chceme mít k dispozici nonstop. Typickým príkladem je chléb, zelenina, ovocie, svačina nebo obed. Jednoduše všechno, co otevíráme a konzumujeme na denní bázi. Na vakuové uskladnění těchto potravin je nejvhodnější použít vakuové boxy, z nichž můžeme odsávat vzduch klidně i několikrát denně. Díky tomu máme potraviny bezpečně „zakonzervované“ a přitom vždy dostupné. Boxy také nabízí větší svobodu ve vakuování různých druhů potravin. Vákuovat můžeme tuhé, řídké nebo sypké potraviny.

Status

Ale co v případě, že máme potravin nadbytek a potřebujeme je uskladnit dlouhodobě? Jak už jsme zmínili v předchozích článcích, klasické uskladnění potravin v mrazničce sice do určité míry zpomalí množení bakterií, no kvůli působení vzduchu vydrží potravina čerstvá kratší dobu jako v případě zavakuování. Aby jsme uchovali potravinu čerstvou co nejdéle, měli by jsme ji (ještě před vložením do ledničky nebo mrazáku) zbavit nadbytečného vzduchu. Vákuové boxy jsou konstruované tak, aby jsme je mohli pohodlně skladovat v ledničce, ale také v mrazáku. Problém ale nastává v případě, že v boxu skladujeme tekutiny. Ty mohou v mrazničce expandovat a následně poškodit box. Proto je pro skladování potravin v mrazničce společně volit tuhé potraviny, o kterých víme, že je nebudeme dlhší dobu potřebovat. Tyto potraviny by jsme následně měli zavákuovat do fólie pomocí vakuovačky fólií. Vákuování do fólií je vhodné nejen pro tuhé, ale i sypké, křehké či měkké potraviny, co je přímo závislé od funkcí daných vakuovacích systémů. Na časté vakuování do fólií by jsme měli mít fólie, které můžeme použít opakovaně, nikoli jednorazovo, díky čemu šetříme nejen naši peněženku, ale i životní prostředí.

Boxami a fóliemi to ale nekončí ...
Boxy a fólie tvoří klíčový základ každého správného „vakuovače“. Ti pokročilejší se většinou začínají ohlížet po různých vychytávkách, které by umožnily vytvořit vakuum i tam, kde by jsme to přednostně nečekali. Tak například vakuový džbán nám pomůže pohodlně zavakuovat ovocné šťávy nebo smoothie, vakuové veko hodíme na pohár s nedojezeným pudingem či dětskou výživou, vakuovacími kliky prodloužime životnost zavařenin či konzerv a vakuovací zátkou prodloužime životnost nedopitého vína. Věříme, že už teď máte své oblíbence, které si najdou místo i u vás v kuchyni.

Pokud vám tento článek líbil a byl pro vás užitečný, doporučujeme sledovat i další články ze série „Vakuování pro začátečníky“. V následujícím článku se podíváme až na dno vakuovacích boxů ...

Pošlete článek známému