Logo
Česká verze
Přejít na Slovenskou verzi
Logo
Otevřít nabídkuOtevřít vyhledávání

Tipy na grilování: vytěžte z něj maximum!

Grilovací sezóna je v plném proudu a vy se nemůžete dočkat, kdy znovu "provětráte" svůj oblíbený gril a předvedete své kulinářské umění? Ať už grilujete klasické masíčko, zeleninu, připravujete kreativní špízy či chutné ryby, je tu pár věcí, které byste jako správný gurmán měli vědět. Věříme, že vás tyto rady posunou v grilování o několik levelů výše. Pojďme na to!
Tipy na grilovanie

Neignorujte kvalitní marinování

Nakrájet maso, zeleninu či ryby, ochutit a hodit na gril nestačí. Chcete-li mít z grilování opravdu požitek, potřebujete dostat z chutí maximum. Nezanedbávejte proto marinování. Díky marinádě dosáhnete dokonalou souhru chutí, křehkost marinovaného jídla a zároveň urychlíte přípravu na samotném grilu. Většina lidí si připraví suroviny, které smíchá s marinádou a nechá odstát několik hodin v lednici. My však na to půjdeme jinak. Pokud máte připravenou svou oblíbenou marinádu, vylijte ji do vakuovacího sáčku spolu se surovinami, které se chystáte marinovat a odsajte všechen vzduch. V případě potřeby můžete použít i vakuovací boxy, z nichž odsajete všechen vzduch mechanickou nebo elektrickou vakuovou pumpičkou. Čas uskladnění v lednici zvolte podle druhu surovin:
Vepřové, hovězí, jehněčí: cca 5 hodin
Drůbež: 2 hodiny
Ryby a zelenina: 30 minut

Před grilováním nechte marinované suroviny ohřát na pokojovou teplotu. Rozdíl v chuti vás určitě mile překvapí.

Vyzkoušejte triky zkušených kuchařů
1. Předtím, než začnete grilovat se ujistěte, že je váš gril kvalitně "vypálený". Zamezíte tak lepení surovin na rošt.
2. Teplota grilu může být na různých místech jiná a suroviny by se tak nemuseli upéct rovnoměrně. Pro zjištění teploty vyzkoušejte položit na gril chléb, což vám pomůže odhalit nerovnoměrně zahřáté místa.
3. Maso na grilu nepropichujte. Ztratilo by potřebnou vlhkost a na stole byste pak mohli mít namísto šťavnatého steaku gumovou podrážku. Do masa můžete přidat kostku ledu, která zajistí potřebnou vlhkost.
4. Plátky citrónu pomůžou předejít připečení ryb na grilu. Plátky naskládejte na gril a následně na ně poukládejte ryby. Ryby pak nasáknou příjemnou ale jemnou chutí citronu a gastronomický zážitek je na světě.

Tipy na grilovanie

Řekněte ano ekologii
Grilovačka se vydařila, poslední hosté se pomalu rozprchli a vám na stole zůstaly zbytky grilovaných chuťovek. Právě v této chvíli přichází dilema: vyhodit či odložit. Dobrá zpráva je, že vaši dilema už za vás vyřešila slovinská společnost STATUS, která pomáhá minimalizovat plýtvání potravinami. Mezi jejich výrobky patří kromě vakuovacích setů a pomůcek i vakuovací boxy. Všechny tyto vychytávky se vám budou hodit před i po grilování. Pokud se rozhodnete výsledek vaší grilovačky zavákuovať, jistě vás bude zajímat jak dlouho vám dané potraviny vydrží čerstvé. Vakuovací boxy STATUS prodlouží životnost potravin následovně:

- při mase, ovoci a zelenině se doba trvanlivosti při použití vakuovacích dóz prodlouží 2 až 5 násobně
- čerstvě nakrájené uzeniny a salámy vám vydrží celých deset dnů oproti běžným třem
- sýry můžete skladovat ne dvanáct, ale až pětadvacet dní
- listový salát vydrží velmi málo, vakuovaný ale až osm dní
- chléb a pečivo zůstanou čerstvé deset dnů oproti dvěma
- trvanlivost vína se prodlouží ze tří na patnáct dní
- nesycené nápoje z původních sedmi dnů se vyšplhají na dvacet

Tak a teď vám už skutečně nic nebrání v zahájení letošní grilovací sezóny s vlastními pravidly. Patřičně si to užijte a dobrou chuť!

Pošlete článek známému