Logo
Česká verze
Přejít na Slovenskou verzi
Logo
Otevřít nabídkuOtevřít vyhledávání

Testujeme kuchyňské váhy

mojdom.sk

19.09.2017

Můžete mít mnohaleté zkušenosti s vařením a pečením, nikdy však nedosáhnete při odhadování množství surovin takové přesnosti, jako s pomocí kuchyňské váhy. Právě v precizním dodržování měr přitom spočívá tajemství dokonalé opakovatelnosti.
Co byste měli vědět
1 Tlačítka
Dotykové ovládání, které se v posledních letech stalo standardem varných panelů a rour, je mimořádně praktické i u vah. Nezáleží na tom, zda máte ruce suché nebo jimi právě mícháte těsto - tlačítka reagují vždy, a na vyčištění postačí jen přetřít utěrkou. Největším zklamáním jsou membránová tlačítka. Plastová folie se po dvou až třech letech používání unaví a popraská. Mouka i kakao proniknou dovnitř.

2 Zobrazení
Pokud displayi chybí podsvícení, můžete mít se slabším zrakem potíže při čtení hodnot. Obzvlášť v případě, kdy výkon baterie po měsících používání klesá. Kontrastní zobrazení vám ušetří nepříjemné omyly. V nabídce výrobců najdete i váhy, na nichž dosahují čísla velikosti malíčku. Velmi dobrou čitelnost mají i tradiční mechanické váhy u kterých se řídíte váhovou mírou a ukazatelem.

3 Přesnost
Ve chvíli, kdy na váhu nasypete 20 gramů surovin, můžete počítat s tím, že se zobrazená hodnota od skutečnosti neliší více než o dva gramy. Citlivost váhy a rychlost její reakce na přidanou hmotu závisí na počtu měřících bodů. Pokud má váha pevné nožičky, měřící bod je jen jeden. Pokud je uložená na čtyřech pohyblivých nožičkách, meřící body jsou čtyři. Takové váhy reagují okamžitě a nestane se, aby display zaostával za skutečností.

Salter 1079

4 Kapacita

Líbí se vám váhy s miskou na vážení surovin nebo raději všechno vážíte přímo v pracovných varných nádobách? Pokud na tuto otázku umíte odpovědět, ve světě vah se rychle zorientujete. Vaše pořadavky na objem surovin vám rychle napoví, zda vám stačí útlá váha ve velikosti školního sešitu nebo vás víc potěší klasika s plastovou či kovovou miskou na odsypávání naměřených množství.

5 Jednotky
Každá váha má stupnici v gramech, ale u nich najdete i přepočty na libry, unce, tekuté unce, mililitry vody či mililitry mléka. Pokud rádi experimentujete s cizokrajnou kuchyní a narazíte v rozpisech na takové jednotky, bez přepočítávání na kalkulačce se můžete dostat k přesnému vážení při němž zaručeně nepochybíte. Váhy si obvykle pamatují poslední volbu jednotek a zobrazují je na displayi. 

6 Doplňkové funkce
Na displayi vah můžete občas najít i doplňkové informac. Může to být teplota v místnosti, která vám cosi napoví o surovinách s nimiž pracujete. Někdy jsou ve váze zabodované i hodiny, případně minutky. Jen zřídka však mají také vyhotovení, aby byly praktické na každodenní použivání. Nespolíhejte se na bonusy, dokud nejsou opravdu vyladěné na pohodlné použití.

7 Napájení
Výrobci vah nemají jednotné standardy při napájení. Někde najdete hranatou 9-voltovou baterii, jinde tradiční monočlánky ve formátu AA či AAA, najdou se však i modely s 3-voltovou lítiovou baterií v knoflíkovém vyhotovení CR-2032. Hned pri koupi si tohoto detailu všimněte, abyste měli jasno v tom, kde v nouzi najdete náhradní baterii. Dálkový ovladač či nástěnné hodiny nemusí být zaručenou záchranou.

Vážení je klasikou
Deka, gramy a kilogramy - najdete je v každé kuchařské knižce a není to žádná náhoda. Vážení je tradiční součástí české gastronomie, do níž objemové míry pronikají jen velkým omylem a neporozuměním. Pokud narazíte na recept, který mísí šálky, poháry a lžíce, věřte, že jde o improvizaci ve skylu oko od oka, při níž nečekejte žádný zázrak ve výsledku.

Anglosaské krajiny se, naopak, namísto vážení drží objemových měr a v každé kuchyni najdete soupravu precízních odměrek. Pověstný „hrneček“ (cup) má přesně 498 mililitrů, polévková lžica je šestnáctinou hrnečku a každou polévkovou lžíci lze rozdělit na tři čajové. Ve světě palců, stop či akrů jde o přirozenou a srozumitelnou míru.
Salter 1079

SALTER 1079 WHDR
Rozsah: 0 – 15 kg
Kapacita: skleněná plocha 35 × 26 cm
Funkce: velký display, vážení i v lb:oz, ml, fl:oz
Napájení: 3 × 1,5 V AAA
PLUSY: Má obrovský podsvícený display a prostornou skleněnou plochu, na níž můžete směle krájet všechny kuchyňské suroviny. Na tuto váhu hravě postavíte největší kuchyňský hrnec, ale i nádobu z chlebopícky, abyste do nich navážili suroviny. Ikdyž je stropem 15-kilogramová hranice, s přesným vážením můžete počítat i u menších dávek. Líbí se nám,jak rychle se tato váha stává ústředním prvkem pracovní desky. Nikdy ji neodkládáte.
MÍNUSY: Chvilku potrvá, než si zvyknete na dvojici ovládacích tlačítek. Fungují však dokonale.

Testu se zúčastnili i LIDL Silvercrest IAN 281168, Sencor SKS 4030 BK, ELDOM EK3052 a Momert Classic, ale víťězem testu se stala SALTER 1079 WHDR.

TRIKY NA ŠIKOVNÉ VÁŽENÍ
I když je to fádní rutina, při níž nic nepřekvapí, přeci jen se v kuchyních opakovaně dějí chyby z nepozornosti.
1 Dlouhé suroviny se nesmí dotýkat rukou, pracovní desky ani okolního nádobí. Pokud vám pórek při vážení trčí, rozřežte ho na půlky.
2 Váha musí stát na podložce stabilně, pozor na utěrku či roh sešitku s recepty Nové modely vyžadují až čtyři kontaktní body.
3 Nevažte suroviny v nádobě odděleně, ale naučte se používat tlačítko ZERO/TARA na dovažování. Váhu vždy nulujte i při položení prázdné nádoby.

Pošlete článek známému