Logo
Česká verze
Přejít na Slovenskou verzi
Logo
Otevřít nabídkuOtevřít vyhledávání

Špunty pro La Manche

Stereo & Video

22.08.2018

Skoro před půl stoletím zazněla na břehu kanálu La Manche podivuhodná věta: „Já su tak šťastné!“ Její autor, František Venclovský, ji vyřkl po více než patnáctihodinovém boji se zrádným průlivem. Jestli by byl ještě více „šťastné“, kdyby při tom gigantickém zápasu s Golfským proudem a medúzami mohl poslouchat své oblíbené moravské lidovky, se už nikdy nedozvíme. Ale vyloučit to rozhodně nemůžeme.
K tomu by ale potřeboval přenosný aparátek, který se nebojí vody, svého majitele neopouští ani při vlnobití, vydrží hrát dostatečně dlouho a hlavně poslouží zároveň jako přenosný přehrávač i sluchátka. A právě výše uvedené nabízí novinka JBL – sportovní špunty kombinované s osobním playerem Endurance Dive. Jak už modelové označení napovídá, sudičky jim daly do vínku vytrvalost a schopnost přežívat bez problému i pod vodní hladinou, což by určitě nemělo uniknout pozornosti nejen hudbymilovných plavců, ale i dalších sportovců, kteří při pravidelném a pohříchu často monotónním tréninkovém drilu vezmou zavděk možnosti si tu dřinu zpříjemnit třeba poslechem své oblíbené muziky.

JBL Dive

Chce to cvik

Na domácím trhu jsme objevili dvě barevné varianty, černou a zelenou, ale zahraniční e-shopy nabízejí i červenou a modrou. Ačkoliv disponují MP3 přehrávačem, na velikosti a hmotnosti (digitální kuchyňské váhy ukázaly 30 g) se to nijak fatálně neprojevilo. Obě sluchátka jsou na první pohled identická a rozlišují je klasické označení L a R a samozřejmě orientace „háků“ za ucho. Po spuštění už pravou mušli poznáte podle LED diod informujících o aktuálním režimu (BT/MP3), respektive stavu baterie a dobíjení, čí právě probíhajícím párování se spolupracujícím hudebním přehrávačem. Vnější ploška pravého sluchátka také slouží jako dotykový panýlek. Ovládaní se provádí sérií poklepů. V hudebním režimu znamená jeden poklep funkci Play/Pause, 2× skok o skladbu vpřed, 3× skok vzad. V režimu handsfree, který je také k dispozici, jedním ťuknutím přijmeme hovor, respektive jej ukončíme, a dva poklepy znamenají odmítnutí hovoru. Tahem prstu směrem nahoru či dolů nastavíte hlasitost. Tato volba není úplně nejpřesnější a v BT módu asi raději zvolíme ovládání Volume pomocí spolupracujícího smartphonu či jiného přístroje. Zpočátku není úplně snadné bez zaškobrtnutí ovládat všechny funkce, ale po pár dnech už to nejspíš nebude představovat vážnější problém. Pokud chceme přeskakovat z aktivního módu MP3 přehrávače do pasivního režimu bluetoothových sluchátek, stačí cca tři vteřiny podržet prst na ovládací plošce. O změně stavu informuje zvukový signál a LEDky.
Několik tréninků také bude vyžadovat správné usazení (chcete-li našroubování) sluchátek do uší. Pokud to provedete správně, pak s vámi v dobrém i zlém budou sdílet vše, dokud je zase nevytáhnete. A je to nesmírně důležité, protože jedině optimální ukotvení špuntů ve zvukovodu zaručí kvalitní poslech a hlavně jistotu, že se sluchátka při prudším pohybu nevydají na vandr. V případě Endurance Dive vše jistí patentovaná technologie PowerHook, která jednak pomáhá udržet sluchátka na svém místě, ale hlavně je automaticky zapíná a vypíná při nasazování, respektive vytahování z uší. Po opětovném nasazení se produkce spustí v místě pauzy. Potenciální zádrhel představuje kolize s robustnějšími stranicemi dioptrických i některých sportovních brýlí, zvláště u majitelů menších uší. V balení je sada tří náušníků v konfekčních velikostech S, M a L (na rozdíl od mnohé konkurence jejich výměna nepřipomíná rozplétání gordického uzlu, což je chvályhodné) a také praktické silikonové pouzdro a nabíjecí kabel USB-A – micro USB.

Slůvko Dive v modelovém označení naznačuje, že se s JBL můžete ponořit i o něco níže pod hladinu. Dle indexu IPX7 výrobce ručí za potopení na 30 minut do hloubky jednoho metru, ale podle našich zkušeností by nějaká minuta navíc či decimetr hloubky neměly znamenat zkrat. Prováděli jsme se sluchátky psí kusy a nevypadly ani při sebeprudším pohybu jak na suchu, tak i v bazénu. Ale znovu připomínáme přímou úměru: Čím dovedněji zasunete sluchátka do obou uší, tím lépe budou hrát i pevněji sedět v místě určení.

JBL Dive

Kouzlo hudební samosprašnosti
Jednou z hlavních předností modelu Endurance Dive je již zmiňovaná dvojjedinost, kdy jsou sluchátka sama sobě zdrojem hudby. Integrovaný MP3 přehrávač má poměrně slušnou kapacitu – 1GB paměť pojme asi 200 hudebních souborů, tedy pokud za jeden takový soubor nepovažujete například Beethovenovu Devátou). Osmihodinová výdrž na baterie je velmi dobrá, takže i ten kanál La Manche byste teoreticky zdolali na jedno nabití (rekord drží Australan Trent Grimsey, který vzdálenost mezi Calais a doverskými útesy překonal za 6 hodin a 55 minut). Po deseti minutách nabíjení budou sluchátka hrát celou hodinu, což také není marné. „Ládovaní“ MP3 souborů do paměti přehrávače svede každý. Stačí JBL propojit s počítačem a pomocí nějakého vhodného commanderu či průzkumníka jednoduše přesouvat skladby jedním či druhým směrem. Player chroustá pouze MP3 a například se soubory ve formátu AAC či FLAC opravdu nekamarádí, ale to není výtka, pouze konstatování. Sluchátka z principu nemají displej, takže může chvíli trvat, než se člověk prokliká ke konkrétní písni, avšak pro poslech po albech či typu „random“ je to OK.

Pokud jsou sluchátka správně vetknuta do boltců, produkují sebevědomý sound se všemi atributy kvalitního poslechu. Umějí hrát nezkresleně nahlas i detailně při nižší úrovni Volume. Prubířským kamenem této kategorie bývají basy, kterých nabídne JBL dostatek, ale podmínkou je již omílané správné zašroubování do ucha. Stojí za to dát si s tím práci, odměnou pak bude třeba naprosto uhrančivý zpěv Mistra Leonarda na jeho poslední desce You Want It Darker. Nádhera. Ale ani ostatní části spektra nekráčejí o žebrácké holi, což potvrzuje jak zpěv Jany Kratochvílové, tak i kytary Michaly Pavlíčka. U vědomí skutečnosti, že tento model má primárně sloužit ve ztíženém provozu, nerezignovali jeho tvůrci na eventualitu soustředěného, analytického poslechu. A to je moc dobře.

JBL Dive

HODNOCENÍ
+ odolnost IPX7; vestavěný MP3 player; solidní výdrž na aku; snadná výměna náušníků
- v některých případech hrozí kolize se stranicemi dioptrických či sportovních brýlí; ovládání zpočátku vyžaduje zvýšenou dávku tréninkových hodin

Pošlete článek známému