Logo
Česká verze
Přejít na Slovenskou verzi
Logo
Otevřít nabídkuOtevřít vyhledávání

Připravte si jídlo na celý týden dopředu! S vakuovacími boxy je to hračka

Vakuování potravin představuje jeden z nejefektivnějších způsobů jejich skladování. Potraviny uložené ve vakuovacích boxech a dózách totiž vydrží až pětkrát déle, než potraviny, které uložíte do ledničky jen tak. Navíc máte neustálý přehled o trvanlivosti (a ostatně i zásobách potravin), takže omezíte jejich plýtvání, s čímž neodmyslitelně souvisí i finanční úspora. Navíc si můžete připravit jídlo na několik dní dopředu.
Jaké potraviny jsou k vakuování vhodné?
Obecně lze vakuovat prakticky cokoli. Například ovoce a zelenina vydrží uvnitř vakuových dóz Status 2x – 5x déle čerstvé. Co se týče nakrájených uzenin nebo salámů, jejich životnost se díky vakuování prodlouží na deset dní (oproti běžně doporučovaným tří). Sýry jsou na tom ještě lépe. Ty můžeme skladovat až po dobu dvaceti pěti dní. Specifickou kategorií je také pečivo, které se zpravidla pár dnů po nákupu stane nepoživatelnou gumovou hmotou.

Díky vakuování vydrží chléb nebo rohlíky, či jiné druhy pečiva až osm dní! Vakuovat navíc nemusíte jen klasické potraviny, ale i nápoje. Třeba otevřené a nedopité víno vydrží v běžné lahvi a lednici maximálně tři dny. Vakuování dokáže jeho trvanlivost prodloužit až na patnáct dní. To samé platí také pro nesycené nápoje, u kterých je původní sedmidenní trvanlivost prodloužena na dvacet dní. A tak bychom mohli pokračovat dále…

Status vákuovanie

Co se děje s potravinou ve vakuovací dóze
Možná vás v souvislosti s výše uvedeným napadá, jak se vlastně potravina ve vakuovací dóze nebo boxu značky Status chová a co ovlivňuje její životnost.  Tajemství spočívá v samotné dóze, která se skládá z leteckého skla odolávajícího teplotám od -30 °C až 130 °C, polykarbonátového víčka, silikonového těsnění a často také ABS roštu, který se umisťuje na dno dózy.

Víčko je opatřeno datem, takže si snadno nastavíte, kdy jste potravinu do dózy ukládali. Součástí víčka je i ventil, kterým se za pomocí ruční vakuové pumpy odsává přebytečný vzduch. Uvnitř nádoby je tak vytvořeno vakuové prostředí, které zabraňuje množení a růstu bakterií nebo plísní. Potraviny tak zůstanou déle čerstvé, chutné a nenasají pachy nebo vlhkost z okolí (např. lednice či mrazničky).

Status vákuovanie

Připravte si jídlo třeba na celý týden
A jak probíhá samotné vakuování potravin? Jde o nesmírně jednoduchou a intuitivní záležitost, která vám zabere zpravidla pár minut. Aby potraviny a nápoje vydržely čerstvé pokud možno co nejdéle, je potřeba je ideálně vakuovat čerstvé a temperované na pokojovou teplotu.

Jednoduše potravinu nebo uvařený a vychlazený pokrm do dózy umístíte, nasadíte víčko, zaklapnete a pomocí pumičky odsajete veškerý přebytečný vzduch. Nezapomeňte si na víku nastavit datum vakuování! Takto upravenou potravinu následně můžete uložit do lednice, mrazáku nebo spíže. Pokrm ve vakuovací dóze si pak můžete přinést do práce nebo na čerstvý vzduch, kde si na něm jednoduše pochutnáte.

Myslete ekonomicky a ekologicky
Vakuování je hudbou budoucnosti a představuje zajímavý způsob, jak udržet potraviny déle chutné a čerstvé. Navíc jde o jednu z alternativ, která má za cíl snížit objem zkažených a vyhozených potravin, což představuje významný sociální, ekologický a ekonomický problém současné společnost. Začněme se proto chovat zodpovědně nejen k sobě, ale především k okolí. Stačí k tomu jediné – změnit zajeté stereotypy a návyky a využít výhod, které vakuování potravin nabízí.

Pošlete článek známému