Logo
Česká verze
Přejít na Slovenskou verzi
Logo
Otevřít nabídkuOtevřít vyhledávání

Neviditelné spóry plísní jsou všude. Zbavte se jich pomocí revoluční čističky vzduchu Airfree!

Petra Malá

13.01.2015

Zima je obdobím, kdy příliš nevětráme a zanedbáváme potřebnou cirkulaci vzduchu v bytě nebo domě. Je to logické – snažíme se zmírnit tepelné ztráty a nevyhazovat tak peníze, které protopíme, doslova oknem. Jenže čas od času je potřeba vyvětrat i v zimě, aby se vyměnil vzduch a abychom předešli přílišné vlhkosti vzduchu, při níž se tvoří plísně.
K plísni přijdeme, ani nevíme jak
     Dlouho se nemusí nic dít a najednou na zdi spatříte cosi podivného. Při bližším prozkoumání zjistíte, že jde o plíseň. A už je pozdě.

     Plísně jsou mikroskopické houby, které vznikají buď kvůli netěsnostem a propustným zdem, takže když například dlouho a vydatně prší, na malér je zaděláno, nebo prostou kondenzací vlhkosti přímo uvnitř bytu či domu. Právě na druhém typu vlhkosti se podílí například sprchování, zalévání květin a obecně jejich přítomnost v obytném prostoru, vaření nebo sušení prádla.

Jak se plísním bránit
     Zachránit sebe i své obydlí potom můžeme eliminací rizikových jevů, při nichž vlhkost vzniká, tedy těch výše jmenovaných, dále také častým, krátkým a intenzivním větráním, intenzivnějším vytápěním nebo odvětráváním pomocí přístrojů pro odvlhčování vzduchu. Problém neodstraníme hned, ale k jeho vymizení postupem času dojde. Nejúčinnějším, ale zároveň nejnákladnějším řešením jsou stavební úpravy, protože ty neodstraňují jen projevy, ale přímo příčiny problému.

V čem jsou plísně nebezpečné
     Plísně jsou samozřejmě na první pohled nevzhledné a už to je důvod pro snahu o jejich zneškodnění. Jejich dlouhodobá přítomnost má bohužel dopad i na lidské zdraví, ať už jde o alergie či různá (často například dýchací) onemocnění. Některé plísně mohou být dokonce toxikogenní, tedy zdraví velmi nebezpečné.

     Mikroskopické houby jsou schopné pronikat do lidského těla a způsobovat mykózy nebo zde být zdrojem infekcí, které mohou ve svém důsledku vyvolat astmatické záchvaty nebo záněty čelistních dutin a mnohé jiné komplikace.

čistička vzduchu AirFree

První pomoc – čistička vzduchu Airfree
     Optimální vlhkost v bytě by se měla pohybovat mezi 40 a 60 %, přičemž vyšší vlhkost bude vždy v kuchyni a koupelně, a to z důvodů, které jsme již zmínili výše. Vlhkost zjistíte jednoduše, stačí si k tomu pořídit spolehlivý vlhkoměr, případně využít speciálních čidel na termostatu. Mnohdy se ale stačí jen podívat kolem sebe – okna mohou být orosená nebo můžete ze svého oblečení cítit nepříjemný zápach zatuchliny, případně plíseň přímo někde vidět.

     Nejvhodnějším řešením je první pomoc v podobě čističky vzduchu Airfree, díky níž získáte trochu času na dlouhodobější a náročnější či nákladnější řešení samotného problému. Čistička Airfree může už za týden zneškodnit razantní množství škodlivých mikroorganismů ve vzduchu, v němž se plísně vyskytují, a spóry plísní, které se přímo vzduchem šíří. Čistička v žádném případně sama neodstraní plíseň v místnosti, ale zamezí kontaminování dalších míst vylučovanými spóry a zničí až 85 % těchto škodlivých částic ve vzduchu. Dokud nevyřešíte samotnou příčinu, můžete alespoň minimalizovat rizika dopadu plísní na své zdraví.

     Do koupelny, kde je vlhkost přirozeně vyšší, postačí umístit čističku určenou pro menší prostory do 16 m², konkrétně třeba model Airfree Fit, která se dá důmyslně pověsit i na zeď, aby nepřekážela na zemi. V obývacím pokoje zase přijde vhod spíše čistička určená pro prostory o větších rozměrech, například Airfree P60, která navíc nejen že dezinfikuje vzduch až na 24 m², ale také produkuje antistresové světlo.

čistička vzduchu AirFree

Do domácnosti i do muzeí a archívů
     Kromě domácností se může čistička vzduchu Airfree hodit i v jiných objektech, například v muzeích a archívech. Každý z nás určitě zná typický zápach interiérů těchto budov. Nevětrá se zde často a kromě toho, že je vzduch nevhodný pro dlouhodobější pobyt v takovém prostoru, může docházet i k poškozování exemplářů, případně spisů či jiných věcí. Vzhledem k tomu, že muzea i archívy jsou obvykle umístěny v rozlehlých prostorách, hodí se do nich například model Airfree WM140, která dezinfikuje vzduch i v prostorech zabírajících 32 m² a stejně jako u prvního zmíněného modelu, i tento je možné přichytit na stěnu, aby nepřekážel.

     Vyřešte své potíže s plísněmi v bytě nebo ve veřejně přístupných objektech! Povolejte na pomoc čističku vzduchu Airfree, která vydezinfikuje vzduch a zničí až 85 % škodlivých látek v něm. Získáte tak trochu čas pro dlouhodobější řešení. Není důvod váhat!

Související produkty

Pošlete článek známému