Logo
Česká verze
Přejít na Slovenskou verzi
Logo
Otevřít nabídkuOtevřít vyhledávání

Nejlepší evropské značky kávy aneb kde se berou kávové delikatesy

Mnozí z nás si bez ní nový den snad ani neumí představit. Její chuť a výrazné aroma nás již provází takřka od nepaměti. Patříte-li mezi milovníky kávy, pak budou následující řádky věnovány právě vám – jejím příznivcům a pravidelným i příležitostným konzumentům. Ovšem ne každá káva, která se nám dostane na stůl, je kvalitní a označení „káva“ si mnohdy ani nezaslouží. Jak poznat kvalitní a chutnou kávu od levné napodobeniny, jež nemá s tímto nápojem bohů pranic společného? Jak kávu správně nakupovat a skladovat? O tom všem budou následující řádky.
Něco málo z historie kávy
     Za zemi původu rostliny s názvem kávovník je považováno území dnešní Etiopie – oblast Kaffa a Jemenu. Kávovník zde rostl divoce a jeho účinky podle dávné legendy údajně poprvé zpozoroval pasáček koz, jež se pásly v blízkosti této magické rostlinky. Kozy byly neklidné a divoké. O tyto dojmy se pasáček následně podělil s místními mnichy, kteří magických účinků kávovníku využili při dlouhých večerních modlitbách. Nápoj, který je měl udržet v bdělém stavu, připravovali z listů i samotných plodů, až později přišli na to, že největší koncentrace účinných látek v sobě ukrývají právě semena této rostliny.

Zber kávy Ebenica

Jak jde čas s kávovníkem
     Rostlině kávovníku se nejvíce daří v subtropickém pásmu, kde dorůstá velikosti keře, vzácně i menšího stromu. Rostlina vyžaduje teplotu okolo 18 až 20 stupňů a vlhké klima. Kvalitu semen může značnou měrou ovlivnit, v krajním případě i ohrozit přímé sluneční záření nebo prudký vítr. Kávovník je pro své specifické nároky na pěstování často vysazován v multikulturách společně s banánovníky a kukuřicí.

Není odrůda jako odrůda
     V dnešní době rozeznáváme zhruba 50 různých druhů kávy. Mezi její největší producenty patří Austrálie, Brazílie, Dominikánská republika, Ekvádor, Etiopie, Indie, Kolumbie, Kuba a Peru. Každá odrůda je něčím specifická, ovšem rozdíly v nich poznají jen opravdoví znalci. Mezi nejznámější kávovníkovou odrůdu patří odrůdy Robusta a Arabika. Robustě jsou přisuzovány nižší aromatické vlastnosti, proto je určena zejména příležitostným pijákům kávy, kteří si rádi čas od času pochutnají na cenově dostupné verzi kvalitnější kávy. Arabika je oproti Robustě kvalitnější, ale také dražší. Pěstování této odrůdy je totiž značně komplikované a proces zpracování kávových zrn poměrně zdlouhavý a náročný. Chcete-li si však pochutnat na opravdu kvalitní kávě, vynikající svým bohatým aroma, je Arabika sázkou na jistotu.

Zozbieraná káva Ebenica

TOP evropské značky kávy
     Evropské značky kávy sváděly již od nepaměti lítý boj se značkami italskými. Itálie byla pochopitelně vždy o krok vpřed. Zlom však nastal v roce 2013, kdy pomyslnou zlatou medaili získala káva EBENICA, jejíž majitelé jsou naši sousedé – Slováci. Ebenica úspěšně bojovala s takovými velikány, jakými je například Italian Passion Espresso nebo boloňské Massimo a s celkovým počtem 90 bodů obsadila hned s 3 produkty řady Ebenica krásné 7., 8. a 9. místo.  Konkrétně se jednalo o kávovou specialitu Ebenica Intensivo, Ebenica Harmonelle a Ebenica Piano. Co by ostatní dali alespoň za jedno umístění v TOP 10? Více informací o celosvětovém hodnocení kávy Coffee Review je součástí tohoto článku.  

Káva pro každého
Šálka kávy Ebenica     Nepatříte mezi vášnivé milovníky kávy z důvodu nějakého toho zdravotního omezení, jež vás v pití klasické kávy limituje? A víte, že dnes se již vyrábějí kávy bez kofeinu vhodné pro těhotné ženy nebo osoby s kardiovaskulárními potížemi? Z nepřeberného množství kávových specialit si dnes již vybere takřka každý! Co takhle vyzkoušet kávu Elicsire Signatura Alpha Classica, jež patří mezi typické zástupce kvalitních káv pro kancelářské automaty? Anebo snad sáhnete po kávě Elicsire Ebenica Mammie jež je vhodná zejména pro těhotné a kojící ženy? Sázkou na jistotu je také Elicsire Ebenica Cardiac, která – jak již samotný název napovídá – je určena zejména kardiakům nebo osobám, jež nemohou po klasické kávě s obsahem kofeinu usnout. Kávových specialit je opravdu nepřeberné množství a je jen na vás, která z nich se stane vaším oblíbencem a favoritem.

Jak poznat opravdu kvalitní kávu?
     V případě, že si chcete pochutnat na opravdové kávové lahůdce, pak zapomeňte na instantní rádoby kávové napodobeniny nebo pomletá zrna. Vždy sázejte na celá kávová zrnka, jež vás přilákají nejen svou vůní, ale také čokoládovou barvou a matným vzhledem. Namletá káva své aroma ztratí zhruba po 15 minutách od namletí. Proto, máte-li tu možnost, sázejte na zrnka kvalitních odrůd, jež si pomelete sami doma.

Ebenica kávy

Při uchovávání kávy neudělejte chybu!
     Vybrali jste si kvalitní odrůdu kávy, pěkná zrnka a těšíte se na každodenní ranní rituál, kdy si budete užívat jedinečného aroma a silné chuti toho božského nápoje? Pak se vyvarujte chyb při skladování kávových zrnek, které mají za následek zhoršení jejich kvality. Kromě ztráty aroma se mohou do zrnek pustit nejrůznější druhy nežádoucích návštěvníků a v případě vysoké vlhkosti také plísně nebo houby. Kávová zrna proto uchovávejte v kvalitní vakuované dóze, která do svých útrob nevpustí vzduch ani vlhkost. Pokud nechcete pořizovat několik dóz na různé druhy potravin nebo káv, může se vám hodit tento praktický pomocník, s jehož pomocí dokonale utěsníte všech druhů sáčků.  Jedině tak máte jistotu, že bude konzumace ranní kávy opravdovým zážitkem, jež si budete chtít připomínat zas a znova.

Pošlete článek známému