Logo
Česká verze
Přejít na Slovenskou verzi
Logo
Otevřít nabídkuOtevřít vyhledávání

Neřiďte se slepě radami výrobců

Občas se mi úplně rozum zastaví a zadře, když od někoho slyším, že příslušenství a produkty k výrobku se musí kupovat jen v originálu, a nedají si říct, že je to úplná blbost. Samozřejmě jsou výjimky, ale posuďte sami.
Káva KimboÚplně top "přibržděná" hláška je, že pro kávovary DeLonghi se musí kupovat jen káva DeLonghi. Že většině lidem vůbec nechutná, to pro ně evidentně není problém. Problémem by bylo, kdyby tam lidé dávali jinou kávu. Copak se stroj právě kvůli tomu snad pokazí? Tak to je extra blbost. 

DeLonghi  není žádná pražírna kávy ani dodavatel. Pro DeLonghi dodává společnost Café de Brasil, která vlastní značku Kimbo. Ta uzavřela spolupráci právě s firmou DeLonghi a kvůli tomu patčí mezi nejsilnější kávové skupiny v Itálii. Spoluprácí získali to, že značka Kimbo má speciální balení pro DeLonghi, kde může používat jejich logo a DeLonghi to prodává pod svou značkou. A tak lidé slepě kupují tuto kávu. Přičemž neuvažují o alternativě, tedy kávě, která jim chutná. Samotném stroji to nijak neublíží. To je jakoby mlýnky na kávu byly stavěné jen pro jeden typ kávy.
EcoDecalk manuál

Totéž se týká i dalšího potřebného příslušenství jako jsou odvápňovače nebo změkčovače vody pro tyto přístroje.

DeLonghi vs. Scanpart

Kyselina citrónováOdvápňovače mají odvápnit přístroj, ať už na bázi kyseliny citrónové, mléčné, octové atd... Už dávno se například odvápňují rychlovarné konvice v domácnostech roztokem octu. Ocet stojí pár centů a výsledek je stehný jako s předraženými odvápňovači. U kávovaru bych sice ocet nepoužil, kvůli zápachu a nižší účinnosti, ale nemusím dávat téměř 350 Kč za ½l balení, které vydrží 5 odvápnění. Když sem se podíval na složení, dočetl jsem se, že obsahuje 30 až 50% kyseliny mléčné. Nic víc.

Stačí si koupit potravinářskou kyselinu mléčnou (stovka za  ½l balení) a zředit 1:1 a můžete odvápňovat. Udělá to tutéž službu. Pokud se vám nechce shánět kyselinu mléčnou, stačí si koupit v potravinách kyselinu citrónovou. Na jeden zásobník vody v kávovaru stačí jedna polévková lžice. A to je všechno. Takto odvápňujeme už velmi dlouho a stroj funguje nepřetržitě už 4 roky. Pokud se přeci jen bojíte, tak si kupte alternativu např. od ScanPart. Výrobci nepřišli na žádnou čarovnou formulku, drtivá většina je založená na kyselině mléčné nebo citrónové, potože je jen s mírným zápachem (na rozdíl od octa) a vždy je po odvápňování potřeba i tak propláchnout. 

DeLonghi vs. Scanpart

Změkčovače vody
Jejich používání není vůbec nutné. Jen pomohou v tom, abyste tak často nemuseli odvápňovat kávovar. Takže toto vůbec nepoužívám. Ale pro zajímavost sem si obstaral originální změkčovač vody DeLonghi a i od alternatívního výrobce určený pro DeLonghi kávovary. Zde je potřeba rozměr, aby sedl do nádržky. Naštěstí DeLonghi používá jen jeden typ napříč všemi kávovary. Za originální filtr jsem zaplatil 325 Kč a za neorinál sice 540 Kč ale zato jsem měl v balení rovnou 2ks. Každý si hned spočítá, co se vyplatí víc.

DeLonghi vs. Scanpart

Na obou hledám složení a nenajdu o tom vůbec nic. U obou je shodné použití na maximálně dva mesíce. Čtu dál a už je len způsob instalace, který je u obou shodný. Když nenacházím žádné rozdíly, rozbaluji. Tady už je vidět, že je každý změkčovač jiný, i když klíčové prvky jsou úplně identické. A o to přesně jde. Aby to pasovalo do nádrže s vodou. Kdybych vám dál do ruky filtr bez toho abyste věděli, který je který, a jelikož jsou oba bez označení, bylo by vám to jedno. Takhle jedno vám to může být i při nákupu.

DeLonghi vs. Scanpart

DeLonghi vs. Scanpart

DeLonghi vs. Scanpart

Samotné filtry zkouším ještě na ostro nasadit do nádrže. Scanpart jde trochu víc ztuha, ale zase sedí přesně a ani se nepohne na rozdíl od DeLonghi filtru, který nasadit šel snadno, ale zase se "houpe". Proto má ten výstupek na vrchu filtru, protože ho pojistí přávě kryt nádrže. Zde spíš věřím ScanPart filtru, protože má dobře těsnit, aby všechnu vodu přefiltroval. DeLonghi je volnější, tak nemůžu posoudit, zda také dobře těsní. V konečném důsledku oba filtry splní svou funkci.

DeLonghi vs. Scanpart

DeLonghi vs. Scanpart

DeLonghi vs. Scanpart

DeLonghi vs. Scanpart

DeLonghi vs. Scanpart

Ještě jste přesvědčeni, že ke kávovarům je potřeba kupovat originál kávu, originál odvápňovač a originál filtr? Pokud ano, váš názor vám nikdo nebere. Pokud ne, gratulujeme, můžete začít šetřit a dopřát si například kvalitnější kávu.

Pošlete článek známému