Logo
Česká verze
Přejít na Slovenskou verzi
Logo
Otevřít nabídkuOtevřít vyhledávání

Nejčastější otázky o skladování potravin- najděte svou odpověď

1. Je možné prodloužit životnost potravin vhodným skladováním?
Samozřejmě. Možností, jak prodloužit životnost potravin je hned několik. Od klasických zásad ukládání potravin na specifických místech v ledničce (potraviny vyžadující chladnější podmínky by měly být skladovány ve spodních prostorách ledničky, nakolik je tam nejchladněji), vhodnou kombinací uskladnění (např. chléb můžeme skladovat spolu s překrojeným jablkem či bramborou- tak zůstane déle čerstvý ), využitím mrazáku, volbou vhodných skladovacích boxů a různými vakuovacími metodami.
2. Jaké metody skladování / uchovávání potravin existují?
Uskladnění na specifických místech v ledničce: nastavení teploty ledničky je pouze prvním krokem k úspěšnému skladování potravin v ní. Teplotu v ledničce ovlivňuje její otevírání či samotná regulace chlazení na různých místech. Teplota v horních částech ledničky nikdy není stejná jako teplota v těch dolních či na dvířkách. Proto bychom měli dbát na správné ukládání potravin na konkrétních místech. Potraviny, které vyžadují nižší teplotu jako například maso, ryby, sýr, ovoce a zelenina by se měli skladovat na nejspodnějších poličkách a ve spodních přehradkách, které mají nejnižší teplotu. Tzv. "otevřené potraviny" včetně vařeného jídla by se měly skladovat na vrchních policích a střední polička by měla patřit primárně mléku a jogurtu. Dvířka je vhodné využít na potraviny, které nemají tendenci se rychle kazit jako například máslo, vejce, alkohol, otevřené zavařeniny nebo marmelády.

Vhodná kombinace potravin:
Chléb + celer, jablko + brambora + cukr: delší životnost chleba zajistíme jeho uskladněním v chlebníku s překrojeným jablkem, pár kostkami cukru, celerem nebo překrojenou bramborou. Chléb by se neměl skladovat v mikrotenovém sáčku.

Koláč + chléb: při společném skladování má bílý chléb schopnost zabránit vysoušení koláče.

Jarní cibulka + voda: skladováním jarní cibulky ve skleničce vody zajistí její dlouhodobou čerstvost. Ponořené by ale měly být pouze spodní hlávky.

Jablka + brambory: uskladněním jablek a brambor v jednom prostoru zabijete dvě mouchy jednou ranou. Obě potraviny si navzájem vytvoří vhodné podmínky pro to, aby zůstali čerstvé co nejdéle.

3. Jaké jsou možnosti skladování potravin v mrazničce?
Skladování potravin v mrazničce je výhodné hlavně z hlediska eliminace plýtvání potravin. Zamrazit můžete maso, vařené jídlo, ovoce, zeleninu, pečivo, moučníky. Mléko a mléčné výrobky jako sýry či jogurty bychom mrazit neměli. Výjimku má máslo, zmrzlina a nanuky, no třeba i cheesecake ve formě polotovaru. Ideální teplota mrazničky by měla být nastavena na -18 ° C. V mrazničce se mohou skladovat i vakuově "ošetřené" potraviny (ve vakuovacích boxech či fóliích), což také prodlouží jejich životnost.

4. Jak funguje vakuování potravin?
Nejčastěji využívanou metodou je vakuování do fólií a vakuovacích boxů.

Vakuování do fólií je velmi efektivní, jednoduchý a rychlý proces konzervace potravin. Funguje na principu odsátí vzduchu z vakuové fólie naplněné potravinami a následným zaletováním spoje. Na tento proces vakuování se využívají tzv. vakuovací sety sestávající z vakuovačky / letovačky a vakuovací fólie.

Vakuování potravin pomocí vakuovacích boxů představuje rychlý způsob uskladnění nejen pevných, ale i tekutých jídel. Tento způsob vakuování se neobejde bez elektrické nebo mechanické vakuovací pumpy, pomocí které je třeba odsát veškerý vzduch z vakuovacího boxu. Po vakuování se v potravinách výrazně eliminuje vznik a množení bakterií, což zajistí jejich čerstvost po výrazně delší dobu. Pozitivem je zachování všech živin, eliminace rozšiřování zápachu, kontaminace jiných jídel a zpomalení tvorby a množení histaminu.

Na co bych si měl/a dávat pozor při koupi skladovacích boxů?
Při koupi skladovacích (ať už klasických nebo vakuovacích boxů) je třeba přihlížet na materiál, ze kterého jsou boxy vyrobeny. Boxy by měly disponovat označením BPA- free a měly by být vyrobeny z odolného a správně těsnícího materiálu. Vakuovací boxy STATUS jsou vyrobeny z kvalitního BPA free polykarbonátu, který se využívá i na výrobu oken v letadlech, nakolik je tento materiál schopen odolat vysokému tlaku. Díky tomu jsou pevné a odolné vůči nárazům či pádem, vhodné pro uskladnění v mrazničce, mytí v myčce či použití v mikrovlnné troubě, takže touto volbou jistě nic neskazíte.

Existují speciální pravidla pro skladování tekutin?
Existují obecně známá pravidla pro skladování tekutin:
a) Tekutiny by neměly být dlouhodobě vystaveny přímému slunečnímu záření.
b) Skladovat by se měli na suchých místech.
c) Balené nápoje v plastových lahvích by se měly po otevření spotřebovat do 24 hodin.
d) Pitná voda by měla být skladována v nádobách vyrobených ze zdravotně nezávadných materiálů.
e) Tekutiny by neměli být vystavovány náhlým, častým a výrazným teplotním změnám.

Kromě toho však existuje i možnost prodloužení životnosti čerstvě extrahovaných šťáv, tzv. smoothies či vlastních nápojů z ovoce a zeleniny. Vakuovací džbán STATUS funguje na stejném principu jako vakuovací boxy, proto je třeba pořídit si k němu také vakuovací pumpu. Po zavákuovaní však splňuje všechny zmíněné výhody vakuování popsány výše.

Pošlete článek známému