Logo
Česká verze
Přejít na Slovenskou verzi
Logo
Otevřít nabídkuOtevřít vyhledávání

Na zdraví! Věděli jste, že voda, kterou pijeme, má za sebou alespoň jeden cyklus?

Voda je tou nejcennější komunitou, kterou nám příroda zapůjčila. Málokdo si ale uvědomuje, že její množství je na planetě Zemi značně omezené a prakticky se nemění. O to šokující je informace, že voda, kterou třeba teď právě pijete, už byla minimálně jednou někde jinde (a někým jiným) použita. O této problematice se v jednom z rozhovorů rozpovídal švýcarský odborník Matthias Mend.
Laica

Voda v omezeném množství
Voda tvoří sedmdesát procent povrchu planety Země. Jisté anomálie a vlastnosti této životadárné tekutiny fascinují přírodovědce napříč stoletími i jednotlivými zeměmi. Třeba švýcarský odborník Matthias Mend se studii vody věnuje už více než třicet let.

Podle jeho slov si lidé neuvědomují, že vodu, kterou dennodenně pijí a potřebují ke svému životu, čerpají z jedné planety a omezeného množství, které bylo pro Zemi vyčleněno.

Miliony let stará voda, která se dostala z našeho vodovodního kohoutku nebo PET lahve na náš stůl, už byla minimálně jednou v minulosti použita. Proto je dle jeho slov potřeba zaměřit se na její kvalitu a složení.

Látky, které ve vodě (ne)chceme
Problémem mohou být nejen všudypřítomné mikroplasty, ale také další látky, které se mohou do vody uvolňovat (např. zbytky léků, čisticích prostředků apod.). Za zmínku také stojí způsob průmyslové úpravy vody. Dle slov Menda může být jedním z problémů třeba vysoké množství chloru. Ten nejenže ovlivňuje chuť a vůni vody, ve vyšších koncentracích může být pro buňky našeho těla poměrně škodlivý.

Veškerá voda (ať ta balená nebo kohoutková) je v našich podmínkách samozřejmě přísně kontrolovaná a zdravotně nezávadná. Ne všude se ale může pochlubit takovou kvalitou jako u nás. Kdybychom třeba srovnali množství chloru ve vodě, která teče z kohoutků v USA, pak zjistíme, že je mnohem vyšší, než obsah této látky ve švýcarských plaveckých bazénech.

Řešením je vhodná filtrace
A odlišná je také kvalita, chuť a vůně vody napříč naší zemí. Zatímco v jednom okrese teče z kohoutků voda, která je svým složením podobná vodě kojenecké, na opačné straně republiky si sice pochutnáváme na zdravotně nezávadné vodě, její chuť a vůně ale není příliš valná.

Jak to změnit? Odpovědí jsou třeba filtrační konvice italského výrobce Laica, které se na našem trhu objevují už více než dvacet let. Tito inovativní společníci totiž zbaví vodu tvrdosti, chlóru či železité pachuti a dokonce ji dokáží vhodně upravit tak, aby nepřišla o důležité živiny a minerály.

Takto upravená voda je vhodná nejen ke každodennímu pití, ale také k přípravě nápojů (například kávy nebo čaje) a pokrmů. Používat ji navíc můžete taky do kávovarů, žehliček nebo třeba varných konvic.

Takto upravená voda je ve finále zbavená nežádoucích látek, má lepší vůni a chuť a ještě je asi 15x levnější, než kupovaná voda v PET lahvích. Když k výše uvedeným benefitům přidáte ještě ohleduplnost k přírodě a životnímu prostředí, jen málokdo bude mít chuť vyrazit do obchodu pro těžké balíky vod v „petkách“, u kterých neznáme jejich stáří, kvalitu ani způsob skladování. Potřebujete snad další důvody, proč dát filtračním konvicím Laica zelenou?

Pošlete článek známému