Logo
Česká verze
Přejít na Slovenskou verzi
Logo
Otevřít nabídkuOtevřít vyhledávání

Na co byste se měli zaměřit při výběru vhodné čističky vzduchu

V průběhu svého života drtivou většinu času strávíme v uzavřených místnostech. Či už je to porodnice, kde přijdeme na svět, byt, školka, škola, kancelář… atd. To jsou místa, kde dochází ke zvýšené koncentraci nejen běžného prachu, ale i ke koncentraci zdraví škodlivých alergenů (pylů, hub a plísní, roztočů a jejich produktů) a patogenů, jako jsou viry a bakterie. V dnešní době, kdy počet alergiků každoročně prudce narůstá a hlavně v čase COVID-19 se stává používání čističek vzduchu životní nevyhnutelností. Naštěstí si ale můžeme pomoci, například čistěním vzduchu prostřednictvím čističky – sterilizátoru vzduchu, která je schopná jeho efektivní desinfekce. Na řadu logicky přichází otázka, jak jí správně vybrat.
S čím si nemusíte lámat hlavu, když si pořizujete čističku
Stále dokola se setkáváme s názorem, že čističky ve svém důsledku lidem škodí, protože vzduch, se kterým pracují sterilizují a člověka tím připravují o přirozené prostředí, takže když potom vyjde z bytu, kde čistička pracuje, ven na normální vzduch, zákonitě musí kvůli své choulostivosti pochytat všechny viry a bakterie v okolí. V odborné veřejnosti se vedou rozsáhlé diskuze, v čem hledat příčiny růstu alergií. Všechny často protichůdné názory se shodují v jednom, že jde o komplexní problém. Co můžeme udělat my? Když už máme nějaký problém, jako jsou alergie, jsme často nachlazení, nemine nás žádná virová nebo bakteriální epidemie, tak musíme začít od sebe. Musíme v první řadě změnit náš životní styl, zvýšit si naší obranyschopnost a eliminovat to, co nám škodí. Pokud už zjistíme, že jsme alergičtí na plísně, roztoče, že „chytíme každý virus“, tak je musíme minimalizovat v našem okolí. Nejjednodušší cesta je odstranit příčinu nebo alespoň ji minimalizovat z našeho okolí. Na to slouží čističky vzduchu. Těch je několik druhů pracujících na různých principech od mechanické filtrace přes HEPA filtry, ionizace, působení ozonu, sterilizací pomocí UV záření, aerosolové spreje, až po moderní čističky – sterilizátory vzduchu pracující na principu patentované termodynamické technologie TSS od AirFree. Čističky vzduchu této značky jsou jedinečné v tom, že organické patogeny (viry a bakterie) a alergeny (pyly, houby, plísně) ve vzduchu likvidují a zanechávají tak nezávadný vzduch. Fungují na principu, který znaly už naše babičky – že vysoká teplota sterilizuje. Čističkou – sterilizátorem vzduchu AirFree prochází vzduch, který je sterilizovaný při teplotě 200 ° C a při tom zničí 99% všech mikroorganismů. Čističky AirFree zároveň redukují i jedovatý ozon. Do místnosti se tak vrátí vyčištěný, sterilizovaný vzduch, zbavený škodlivin. Pokud jste alergik, často trpíte na rýmy, virové či bakteriální onemocnění, tak je AirFree to, co potřebujete! V současné době, když je celý svět v šoku z pandemie COVID-19, tak by čistý vzduch, zbavený patogenů a alergenů, měl být životní nevyhnutelností, kterou chráníte sebe i své nejbližší.

AirFree

V neposlední řadě, mnoho z nás chová domácí mazlíčky. I když se o ně s láskou pravidelně staráme, tomu, aby v srsti přenášeli škodlivé pevné mikroorganismy a alergeny a na packách si s sebou domů nosili prach a zbytky výkalů, na které venku narazí, nezabráníme, i když se budeme snažit sebevíc. Ve vzduchu tyto částice ale zůstavat nemusí, pokud zainvestujeme do čističky, která prospěje nejen alergikům, ale i všem ostatním po celý rok, ikdyž jí obzvlášť oceníme v období, kdy se nemoci šíří neuvěřitelnou rychlostí a vznikají epidemie.

Jak vybrat čističku vzduchu
Na trhu je několik základních typů čističek podle principu, na kterém pracují. Je důležité si správně vybrat. Není možné jen tak ukázat na čističku, která se nám vzhledové líbí, postavit si jí do obývacího pokoje a očekávat zázrak. V první řadě musíme definovat náš problém. Potom vybrat potřebný systém a následně definovat místnost, kde ji budeme používat. Efektivita s jakou bude čistička pracovat, závisí na ploše místnosti a objemu vzduchu, se kterým bude nakládat, a též na průchodnosti místností. Pokud opravdu půjde o obývací pokoj, průchodnost bude zřejmě vysoká a čistička bude mít úlohu těžší než například v ložnici, ze které ráno vyjdeme a večer do ní unavení bez problému zapadneme. Pokud je místnost, kde je vyšší průchodnost, zdržuje se tam více lidí a v místnosti je větší pohyb, tak vybereme čističku s mírně vyšší kapacitou, než doporučuje výrobce čističky. Pokud jde o místnost, kde se sice zdržujeme déle, ale z pohledu pohybu lidí, cirkulace vzduchu v mísnosti jako například ložnice, tak nám stačí výrobcem doporučená kapacita. U AirFree výrobce doporučuje kapacitu podle podlahové plochy, což je pro nás jednoduché vodítko. V tabulce dole najdete jednoduché shrnutí druhů čističek podle použití technologie a typů znečišťujících látek. Podle ní si budeme schopni vybrat ty, která bude pro vaše problémy optimální.

AirFree

Vezměte si domů dobrého pomocníka – může jím být čistička AirFree
Jedním z mála výrobců čističek vzduchu na trhu je AirFree. Tyto čističky se vyznačují přirozenou cirkulací vzduchu, zpětným odchodem vyčištěného vzduchu do místnosti, přičemž ono vyčištění se odehrává v keramickém sterilizátoru při teplotě 200°C. Při této teplotě je vzduch zbavovaný jakýchkoliv organických nečistot, jako jsou pyly, viry a bakterie, roztoče, plísně a houby, hniloby a nejrůznější škodlivé mikroorganismy.

Čistička AirFree na rozdíl od čističek s jinými technologiemi si kromě výše jmenovaných poradí i s ozonem. Zajímavou informací může být to, že s ním nedostatečně bojují technologie typu fotokatalyckých čističů, karbonových filtrů, ionizérů nebo generátorů ozonu i další. Technologie AirFree je v celkovém součtu kritérií tou nejkomplexnější. Ikdyž je krátká na domácí prach, z 10 testovaných položek jich 8 zvládla eliminovat. V tom se jí žádná jiná z dalších šesti dostupných technologií nevyrovná. AirFree je též například jednou z mála technologií, která dokáže dezinfikovat vzduch, ve kterém se vyskytují částečky organických nečistot a alergenů ze zvířecí srsti.

Při výběru čističky vzduchu si vždy všímejte objemu vzduchu, pro který je čistička určená, nebo uvedené plochy (jak uvádí AirFree), ve které je schopná efektivně pracovat. Samozřejmostí by měl být zájem o technologii a práci čističky a o to, s čím vším si dokáže poradit. Mnohokrát je výhodnější připlatit si za výkonnější čističku, která účinněji vydesinfikuje vzduch v místnosti a zbaví ho nejen toho základního – viru a bakterií, ale i rozmanitých alergenů, pylů, roztočů, plísní a dalších organismů, které nám můžou velmi znepříjemňovat život.

Související produkty

Pošlete článek známému