Logo
Česká verze
Přejít na Slovenskou verzi
Logo
Otevřít nabídkuOtevřít vyhledávání

Kolik stojí provoz čističky vzduchu? Denně méně než polovinu jablka!

09.03.2015

Mnoho domácností i firem se každoročně rozhoduje, zda na nejteplejší měsíce v roce pořídit do svých prostor klimatizační zařízení. Během léta se zdá být klimatizace v kanceláři, která je například navíc otočena směrem na jih, naprostou nezbytností. Když už se ale společnost rozhodně potěšit své zaměstnance koupí klimatizace, proč jejich vedení stále nervózně krčí rameny, když se jich zaměstnanci zeptají na možnost zakoupení čističek vzduchu?
Spotřebu energie známe, kolik to ale stojí?
     Ať už si vybíráme jakýkoli model čističky vzduchu, u každého najdeme údaj o tom, jakou spotřebu energie konkrétní model má. Například u čističek vzduchu, které pracují na ploše 16 m², jde o 33 W, u čističek určených na plochy o velikosti 32 m² se jedná o 48 W, pokud mluvíme konkrétně o nejtestovanějších čističkách vzduchu na světě – čističkách Airfree. Spotřeba čističky se tedy dá jednoduše přirovnat ke spotřebě žárovky, kterou si v domácnosti svítíme.  

     Průměrná středoevropská rodina zaplatí asi 42 000 Kč za energie ročně, přičemž 5 % z toho tvoří úprava vzduchu – jeho ohřívání a ochlazování. Pokud přičteme používání čističky vzduchu, položka ještě mírně naroste, můžeme ji ale chápat jako velmi dobrou investici do zdraví, která se nám vyplatí.

Ohrievanie vzduchu

     Položka, o které mluvíme, nestoupne nikterak závratně. Čističku vzduchu je totiž efektivní používat v období zvýšeného rizika infekcí a epidemií, v topné sezóně, kdy se snaží byt či dům vyhřát a příliš nevětráme, v období, kdy se nemálo z nás potýká s problémy s alergií na pyly – celé jaro a počátek léta. Sečteme-li využívání čističky vzduchu ještě s občasným užíváním, aby se vzduch dezinfikoval například od mikročástic a alergenů, které s sebou v srsti nosívají domácí zvířata, dospějeme k tomu, že efektivní užívání čističky znamená její užívání po 30-40 % roku. Ke kompletnímu pročištění vzduchu dochází u čističek Airfree asi po týdnu provozu. Nelze tedy očekávat zázračné výsledky hned poté, co čističku zapojíme a zapneme, jisté ale je, že přijdou a nebudou nikterak závratně finančně náročné. Cenově vychází dezinfekce vzduchu v prostoru běžného obývacího pokoje měsíčně na 68 Kč, což znamená, že denní cena za lepší vzduch jsou 2,2 Kč. Za to si dnes nekoupíme ani polovinu jablka k svačině!

Čísla mluví jasně
     Aby si mohl každý udělat lepší představu, propočítali jsme spotřebu u konkrétního modelu, a to u čističky Airfree E60, která je určená do prostoru o ploše 24 m², což odpovídá standardnímu obývacímu pokoji či běžné kanceláři. Čištění vzduchu by dnes mělo být běžnou součástí kancelářských komplexů, stejně jako barely s pitnou vodou, u níž majitel firmy zaplatí nejen za pronájem zařízení a samotnou vodu, ale i její chlazení a ohřev. Na základě vlastních zkušeností víme, že roční provoz dávkovače vody firmy o 15 zaměstnancích vyjde na 10 000 Kč a dále musíme počítat s výdaji za elektřinu. Pokud uvažujeme, že provoz jedné čističky vzduchu Airfree E60 ročně vychází na 790 Kč, položme si otázku, proč jsou čističky vzduchu coby součást hygieny a prevence podceňovány. Čističku je přitom potřeba mít v provozu zhruba 40 % roku, což znamená, že její provoz vychází asi na 790 Kč ročně a žádné další výdaje už se k ní nepojí!

Airfree

     Co se čištění vzduchu týče, je třeba připomenout, že efektivita, s jakou bude čistička pracovat, se odvíjí od toho, zda je model správně zvolen a vzhledem k prostoru, v němž má pracovat, není poddimenzován, zároveň také nesmíme zapomenout zmínit průchodnost místností, jež účinnost čištění vzduchu snižuje. Neznamená to ale, že by k efektivnímu čištění nedocházelo, pouze je zapotřebí, aby čistička byla v provozu déle, než se vzduch v místnosti dokonale pročistí.

Firmy jsou nedůvěřivé, nemají k tomu ale důvod
     Jak jsme avizovali už na začátku, mnoho českých společností pořizuje do svých kanceláří pro případ horkých dní či pro případ, že bude třeba vyměnit vzduch v místnosti, klimatizaci. Vůči čističkám vzduchu ale i nadále zůstávají vedení firem skeptická, ač k tomu nemají důvod. Pořízení čističky vzduchu je neméně důležité a zároveň několikanásobně méně finančně náročné, ať vezmeme v úvahu samotnou koupi či následný provoz. Dovolíme si ještě jedno srovnání, a to s klimatizací. Jenom investice do klimatizace je 10x vyšší než do čističky vzduchu, nemluvě o spotřebě energie a o potřebné údržbě. Firmy si pořízením čističek vzduchu do svých prostor mohou ušetřit zaměstnance podléhající virovým a bakteriálním nákazám, když přijde jejich čas, a zároveň mohou na jaře výrazně ulevit alergikům. Tato investice se jim zákonitě musí vyplatit.

     Investice do čističky vzduchu je výhodná, ať už si ji pořizujeme domů nebo na pracoviště. Za čistý vzduch, který díky ní získáme, nám naše dýchací ústrojí poděkuje. A přitom za něj nezaplatíme denně více než za dobré a zdravé ovoce!

Související produkty

Pošlete článek známému