Logo
Česká verze
Přejít na Slovenskou verzi
Logo
Otevřít nabídkuOtevřít vyhledávání

Iveta Putalová: Sportovní hodinky mi ulehčují trénink

TechBox

23.06.2016

Povídali jsme si se známou atletkou o tom, jaké tech hračky používá při sportu. Iveta se specializuje na běžecké disciplíny na 200 a 400 metrů, přičemž v roce 2015 vytvořila slovenský halový rekord s nádherným časem 52,84 sekund při běhu na 400 metrů.
Kdy jste zjistila, že dokážete tak rychle zaběhnout krátké tratě?
Zjistili to nejprve moji rodiče. Chodila sem na karate, kde jsme měli různé soutěže, závodili jsme kluci a holky zároveň. Tréner upozornil moje rodiče, že předbíhám chlapce a řekl jim, že by mě mohli dát na atletiku. Takže tam to všechno začalo. 

Chodila jste na karate? 
Ano, mohla sem mít asi 12 roků. 

A kdy jste začaa běhat profesionálně? 
Na střední škole jsem začila první úspěchy na různých soutěžích a profesionálně jsem začala běhat až pod vedením mého trenéra, pana Lopuchovského. 

Iveta Putalová TomTom

Aktuálně držíte slovenský rekord v běhu na 400 metrů v hale s časem 52,84 sekund. Je šance na ještě lepší výsledek, možná už letos? 
Tento rekord se mi podařil minulý rok na XXXIV. halových mijstrovstvích Evropy v Praze a posunul mě do evropské špičky. Od medaile mě delily necelé dvě desetiny sekundy, tedy asi jen 40 cm. Stále je kam se posunout, například pokud se mi podaří udělat nový slovenský rekord na 400 metrů venku, pokořím 41-letý rekord. To bych považovala za velký úspěch. Dělí mě od něho aktuálně 20 setin sekundy. 

Na které umístění jste nejvíc hrdá? 
Určitě na 4. místo na vzpomínaných halových mijstrovstvích Evropy a na 6. místo na mijstrovstvích světa v Portlandu. 

Jak probíhá příprava na důležité události? 
Na tyto tratě člověk potřebuje vytrvalost, takže tu trénuju během na 500 m až 1 km. Všeobecně se dá říct, že čím sem k závodům dál, tím běžím delší tratě a pomaleji a čím víc se k nim přibližuji, tím víc běžím kratší tratě, ale na rychlost. 

Iveta Putalová TomTom

Co Vás v nejbližší době čeká? Kam vycestujete? 

V červenci mě čekají mijstrovství Evropy v Amsterdamu, kde se budu snažit vybojovat medaili. No a samozřejmě olympiáda, kde mám cíl dostat se do první 16-tky. Též chodím trénovat do posilovny, 3-krát týdně v přípravném období a 1-krát v období před závody. Pro dynamický běh totiž potřebujete sílu. 

Je běh finančně náročný sport? 
Na první pohled se může zdát, že není, ale v dnešní době už ani atletika není nejlevnějším sportem. Za dobrými podmínkami na trénink musím cestovat, například letos v zimě sem strávila čtyři měsíce v jižní Africe. Tréninkem u nás, kde je zima, by tělo utrpělo a neměla bych dobré výsledky. Pokud chcete patřit mezi špičku, musíte se tomu přizpůsobit, důležité je též mít dobré fyzioterapeuty, kvalitní výstroj, techniku a podobně. 

Na rukách máte hodinky TomTom Runner 2 Cardio. Jsou to hodinky, se kterými je možné běhat i profesionálně? 
Tyto hodinky mi ulehčují trénink. V přípravném období mi přesně určí, kolik mám naběhat, ale díky nim si mohu i sledovat a mít pod kontrolou rychlost či srdeční tep. Pomáhají mi i při komunikaci s trénerem, díky nim vidí, jak a kolik sem trénovala, když nemůže být se mnou. Tréner si tyto informace vyhodnocuje a poskytují mu zpětnou vazbu o tom, jak sem na tom například s vytrvalostí, zda je na ní třeba ještě víc zapracovat. 

Iveta Putalová TomTom


Používáte na kontrolu časů istopky v hodinkách? 

Ano, ja se podívám na čas běhu na hodinkách a tréner na vlastních stopkách. Musím říct, že ty časové rozdíly jsou minimální. Důležité je, aby hodinky na ruce správně seděly. 

A co hrudní pás? Není pro běžce lepším řešením, než zabudovaný snímač srdečního tepu v těle hodinek? 
Hrudní pás sem zkoušela, ale při běhu mi trochu překážel, odíral mě. Sem ráda, že je tu možnost stejné funkce odměřit hodinkami i bez něho. 

Máte představu, kolik kilometrů jste už naběhala v rámci příprav právě s těmito hodinkami? 
Jelikož mám údaje zaznamenané v počítači, tak vím. Je to přibližně 1 000 kilometrů, které sem naběhala v rámci přípravy od října minulého roku. 

Jak dlouho Vám vydrží tyto hodinky nabité? 
Asi týden. Třeba ale říct, že je využívám opravdu intenzivně. Nepoužívám je jen na trénincích, nosím je i v soukromí. Líbí se mi, že si mohu měnit náramky a přispůsobit si je podle oblečení. 

Proč jste si vybrala právě TomTom, na trhu je množství zajímavých sportovních hodinek? 
Tyto hodinky kjsou velmi jednoduché a snadno se ovládají. Též se mi líbí jejich design. V neposlední řadě je velkou výhodou, že si mohu jednoduše vyměnit náramek a nemusím čekat na jeho opravu nebo výměnu. 

Iveta Putalová TomTom


Které funkce využíváte nejvíc?
 
Kromě stopek využívám GPS, které je velmi přesné. Vyzkoušela sem i hodinky jiných značek, ale nikdy nebyly tak přesné, jako tyto. 

Chybí Vám v nich něco? Co byste vylepšila? 
Možná bych uvítala, kdyby se hned na místě daly zkontrolovat mezičasy. Tuto možnost mám až na počítači. 

Komu byste je doporučila na základě Vaší zkušenosti? 
Každému, kto chce být akivní. Myslím si, že i pro nesportovce mohou být velkou motivací, protože když vidíte, kolik se hýbete, kolik kroků nachodíte, nebo kolik sportujete, nakopne vás to. Můžete je používat při různých aktivitách, nejen při běhu. Například při plávání, nebo při turistice, kde změří i převýšení. Pro někoho se mohou hodinky stát i osobním trénerem, i když samozřejmě toho skutečného nikdy úplně nenahradí. 

Vím o Vás, že při trénincích používáte i produkty JBL. 
Ano, v hale si pouštíme hudbu přes Bluetooth reproduktor JBL, nevěřili byste, jak ji dokáže ozvučit. Někdy ho musíme ztišit. Při dlouhých, kondičních bězích poslouchám hudbu přes sluchátka JBL. Konečně sem našla taková, ze kterých mě nebolí uši. Občas si zapnu hudbu i při sprintu, dokáže mě správně vyburcovat.

Pošlete článek známému