Logo
Česká verze
Přejít na Slovenskou verzi
Logo
Otevřít nabídkuOtevřít vyhledávání

Žízeň a naše bezohlednost – pohroma pro životní prostředí

Luky Dura

13.05.2022

Doba plastová, environmentální katastrofa anebo celoplanetární problém. I tak se mluví o palčivém plastovém problému současnosti. Podle OSN bude do padesáti let v oceánech méně ryb než plastového odpadu. Jedné PET lahvi přitom trvá neuvěřitelných 450 let, než se nadobro rozloží. Řada z nás ale stále z obchodů nosí těžké balíky vod. Když se k tomu všemu přidá ještě lhostejnost a bezohlednost vůči životnímu prostředí, v kombinaci s netříděním plastů, problém je na světě.

Plasty na nejhlubším místě světa i v žaludku velryb

Na igelitový pytlík anebo prázdnou PET láhev dnes již narazíte prakticky všude. Ušetřeno nezůstalo ani nejhlubší místo zemského povrchu – Mariánský příkop anebo bohem i lidmi zapomenuté pusté ostrovy v oceánu. Z médií se na nás neustále valí smutné fotky želv zamotaných v plastových rybářských sítích, vyvržené žaludky velryb, které jsou plné plastikových sáčků anebo roztomilých mořských koníků, kteří se – žel bohu opírají o plastikovou vatovou tyčinku. Podobných obrázků a fotografií neustále přibývá. Není se čemu divit. Plasty tvoří až 80 % veškerého odpadu, jenž končí v mořích. A podle prognóz bude hůř.

Plastový odpad v oceánech

5,2 bilionu plastových kousků

Podle nejnovějších odhadů plave ve světových mořích a oceánech více než 268 000 tun plastů. Pokud bychom to přepočítali na jednotlivé kusy, pak se dostaneme k naprosto děsivému číslu, které říká, že ve vodě je neuvěřitelných 5,2 bilionu plastových kousků. Jen pro představu - takové množství by mohlo 425 krát omotat zeměkouli podél rovníku. Více než polovina veškerého plastu, který skončí v mořích, pochází z Číny, Indonésie, Filipín, Thajska a Vietnamu. Paradoxně zanedbatelné množství plastového odpadu do oceánů připlave během přírodních katastrof. Až z 90 procent je ale do moře splaví některá z deseti velkých řek. Jen namátkou vybereme Nil a Niger, Gangu, Mekong, Žlutou anebo Perlovou řeku.

Milion plastových lahví během jedné minuty

Bohužel aktuální průzkumy jsou ještě o něco smutnější. Každou minutu si na světě lidé koupí milion plastových lahví. Do roku 2025 má toto číslo údajně vzrůst ještě o dalších dvacet procent. Znečištění plastovým odpadem se podle vědců zanedlouho může stát stejným problémem jako změna klimatu. Je proto nejvyšší čas sáhnout si do svědomí a začít množství plastů redukovat. Ve finále k tomu stačí opravdu málo – nekupovat plastové lahve s vodou a pít vodu kohoutkovou, kterou lze upravit celou řadou domácích pomocníků. Jedním z nich jsou i filtrační konvice Laica.

Plastový odpad v oceánech

Pijte vodu, pijte ale čistou vodu…

Prakticky každý v České republice má přístup k pitné kohoutkové vodě. Na některých místech je dokonce její kvalita srovnatelná s kvalitou vody kojenecké, která se prodává v obchodech. Hned ze začátku je potřeba vyvrátit mýtus o tom, že kohoutková voda je koktejlem chemikálií, který způsobuje pomalou, plíživou a bolestivou smrt. Definice kohoutkové vody je ukotvena ve vyhlášce ministerstva zemědělství a v zákoně, který stanovuje přísná kritéria kontroly jakosti pitné vody a maximální přípustná množství jednotlivých látek. Je až paradoxní, že některé požadavky pro kvalitu kohoutkové vody jsou dokonce přísnější než pro vodu balenou. Některým z nás však může vadit její typický chlorový zápach, kterého se ale zbavíme během pár minut doslova jako mávnutím kouzelného proutku.

Výrazně lepší chuť kohoutkové vody

Ti z vás, kteří pijí kohoutkovou vodu denně a ve velké míře, už možná mají s filtračními konvicemi zkušenosti. Zjistili tak jednu podstatnou věc - přefiltrovaná voda má výrazně lepší chuť a kvalitnější je třeba i čaj z ní uvařený. Vhodná je i do varných konvic, žehliček anebo kávovarů. A s čím vším si taková filtrační konvice poradí? Konvice zbavují vodu její přechodné tvrdosti, která způsobuje změnu chuti nebo usazování vodního kamene v konvici. Kromě toho čistí vodu od většiny chloru a jeho organických sloučenin. Filtrační konvice zbavují vodu také dalších nechtěných látek, jako jsou těžké kovy a dusičnany, které jsou věčným argumentem v debatách o vhodnosti pití vody z kohoutku.

Filtrační konvice Laica

Vstříc budoucnosti!

Stále častěji se diskutuje o nových pravidlech, která navrhla Evropská unie. Pokud budou existovat dostupné a cenově přijatelné alternativy, bude prodej plastových výrobků na jedno použití zakázán. Jde například o plastová brčka, vatové plastové tyčinky, jednorázové příbory apod. Členské státy navíc mají vlastní cestou omezit také používání nápojových kelímků či nádob na potraviny. Výrobci plastového náčiní se budou muset podílet na nákladech spojených s odpady. Největší změnou je ale to, že do roku 2025 budou muset zajistit sběr 90 % jednorázových plastových lahví od nápojů. Nová evropská směrnice má za cíl zabránit škodám na životním prostředí, které by do roku 2030 představovaly ekvivalent 22 miliard eur a zároveň ušetřit spotřebitelům 6,5 miliardy eur. V kombinaci se stoupající oblibou filtračních konvic jde nepochybně o krok správným směrem. 

Máte doma filtrační konvici, nebo karafu Laica? Sdílejte to s námi na našem Instagramu nebo Facebooku. Jak na to? Stačí příspěvek označit hashtagem #laicaczsk a my už o vás budeme vědět.

Pošlete článek známému