Logo
Česká verze
Přejít na Slovenskou verzi
Logo
Otevřít nabídkuOtevřít vyhledávání

Vakuování pro začátečníky: co dělá vakuum s potravinami?

Všichni, kteří se alespoň okrajově zajímají o problematiku plýtvání potravin a hledají jednoduché možnosti, jak ušetřit, by měli při tomto článku zbystřit pozornost. Dnes se budeme věnovat "problematice" vakua, díky kterému je možné prodloužit životnost potravin až čtyřnásobně. A možná už i tušíte, jak. Ano! Jednoduchým odsátím vzduchu ...

Jak funguje vakuum?
Běžné skladování potravin v lednici nebo mrazničce je způsob, jakým se snažíme udržet potraviny co nejdéle "při životě". Jak však ze statistik vyplývá, běžný Čech vyhodí ročně cca 200 kilo potravin. To nás nutí přemýšlet nad doplňkovými metodami, které nám pomohou vyhazovat méně potravin. Jednou z možností je osvojit si jednoduché praktiky, mezi které patří i vakuování. To funguje na principu odsátí nadbytečného vzduchu okolo potraviny. Zamezením přístupu vzduchu k potravině výrazně zpomalujeme její oxidaci a tvorbu bakteriálních zárodků, které se po vytvoření šíří rychlostí světla. Vakuování také zpomaluje tvorbu histaminu, což ocení zejména lidé trpící histaminovou intolerancí. Takto uskladněna potravina prodlouží svojí životnost až čtyřnásobně. Podívejte se na náš přehled:

 

 

Status


Vyberte si svůj oblíbený způsob
Na trhu existuje mnoho druhů vakuovacích zařízení, například od výrobce Status nebo Laica, které zbaví vaše potraviny kyslíku a prodlouží tak jejich životnost. Asi hlavím kritériem pro výběr správného způsobu vakuování je otázka, na jak dlouhou dobu potřebujeme danou potravinu uskladnit. Pokud uskladňujete potraviny, které používáte téměř denně, zvolte vakuovací boxy, džbán, kolíky, vršky či jiné rychlé pomůcky. Pokud uskladňujete věci na delší dobu, jako například maso nebo sezónní potraviny, které následně ukládáte do mrazničky, je vhodné sáhnout po fóliových vakuovačkách.

Materiály, z nichž jsou vakuovací fólie a dózy vyrobené navíc odolávají vysokým i nízkým teplotám, jsou zdravotně nezávadné a z potravin neabsorbují aroma ani jejich barvu. Snadno se tak stanou vítanými společníky moderních kuchyň a domácností. Navíc je možné používat je opakovaně, takže kromě své peněženky šetříte také životní prostředí.

 

 

 

 

Status


Pokud se vám tento článek líbil a byl pro vás užitečný, doporučujeme sledovat i další články ze série "Vakuování pro začátečníky". V dalším článku rozebereme problematiku vakuování tzv. rychlých jídel vs. dlouhodobého skladování.

 

 

Pošlete článek známému