Logo
Česká verze
Přejít na Slovenskou verzi
Logo
Otevřít nabídkuOtevřít vyhledávání

Vakuování potravin: 5 výhod, které vám usnadní život

Vakuování potravin se stává skloňovanějším tématem. Důvodem není jen hektický životní styl, ale i aktuální omezení, která nás nutí přehodnotit nejen způsob, jakým přistupujeme k potravinám, ale také hledat způsoby, jak si věci usnadnit. Proto jsme pro vás sepsali pár výhod vakuování, které vám mohou pomoci zefektivnit vaše stravování:
1. Dokonalý přehled ve stravování
Znáte to. Naplánujete si jídlo na pár dní dopředu, nakoupíte, přijdete domů a všechno to vyložíte do lednice a mrazáku. Do druhého rána již polovina domácnosti netuší, co se v ledničce vlastně nachází, a před další návštěvou potravin se přistihnete, jak vyhazujete zkažené jídlo z lednice rovnou do koše. Ročně tak vyhodíme přibližně 200 kilogramů potravin. Pokud se v téhle situaci poznáváte, měli byste hledat řešení, jak to zlepšit. Po rady však nemusíte chodit vůbec daleko. Způsoby, jak mít přehled v tom, co máte uskladněno a co jíte, jsme otestovali za vás. Ten první nás přinutil k napsání tohoto článku. Odpovědí na ten druhý je potom vakuování potravin. Konkrétně jsme si vyzkoušeli vakuovací boxy od společnosti Status. Potraviny, ať už uvařené nebo syrové, jednoduše vložíte do vakuovací nádobky, odsajete vzduch a uložíte do chladničky či mrazničky. Některé vakuovací boxy mají barevné víčka, díky kterým se vám v ledničce určitě neztratí. A pro ještě lepší přehled si je můžete označit různými lepicími štítky. Zavakuované potraviny vydrží mnohonásobně déle než v běžných krabičkách s přístupem vzduchu, proto se nemusíte omezovat, když v neděli dostanete chuť na vepřové z pondělí.

Vákuovanie, tipy

2. Elektrická vakuovací pumpa šetří čas i svaly
Každý vakuovací box zmíněný výše má schopnost vakuování. Neděje se to však jen tak samo od sebe. Samotné uzavření víka proto nestačí. Vzduch odsávají dvě malé zařízení a to buď  mechanická nebo elektrická vakuovací pumpa. Obě mají za úkol odsát vzduch z nádoby. Tady je proto potřeba zmínit také velikost nádobek. Zatímco u těch menších, například sada „baby set“, odsajeme vzduch rychle a snadno i pomocí mechanické pumpičky, při větších 2l boxech už raději sáhneme po elektronické. Vzduch je tak odsátý rychleji a bez jakékoliv námahy. Ve chvíli, kdy je jídlo v boxu správně zavakuované, gumová zátka umístěná ve středu víka se "vcucne". Jejím stlačením a povytažením opět pustíte vzduch do boxu a následně jej můžete otevřít.

Vákuovanie, tipy

3. Marinujte jako profík
Pokud milujete grilování nebo se často motáte v kuchyni kolem šťavnatého masíčka, určitě už máte s marinováním nějaké zkušenosti. Jestliže máte připravenou svou oblíbenou marinádu, vylijte ji do vakuovacího sáčku spolu se surovinami, které se chystáte marinovat a odsajte všechen vzduch. V případě potřeby můžete použít i vakuovací boxy, z nichž odsajete všechen vzduch mechanickou nebo elektrickou vakuovou pumpičkou. Čas uskladnění v chladničce zvolte podle druhu surovin:

Vepřové, hovězí, jehněčí: cca 5 hodin
Drůbež: 2 hodiny
Ryby a zelenina: 30 minut
Rozdíl v chuti je neuvěřitelný!

Vákuovanie, tipy

4. Naplňte, uložte, poznamenejte a zapomeňte
Každý vakuovací box, vyrobený společností Status, má na víku umístěný časový indikátor, který si při uskladnění nastavíte na datum exspirace. Získáte tak dokonalý přehled o životnosti všech zavakuovaných jídel.

Vákuovanie, tipy

5. Recyklujte a ušetřete
Pokud se rozhodnete využívat vakuování naplno a přejít na tzv. vyšší level, pravděpodobně vás nemine ani vakuovací systém. Ten funguje na principu vakuování potravin do fólií a sáčků. Systém je vhodný pro dlouhodobé uskladnění potravin, což znamená, že v konečném důsledku ušetříte spoustu času, který byste jinak věnovali nákupům, vaření a vymýšlení stále nových jídel. Kromě toho, každý zatavený sáček lze použít opakovaně. Stačí, když jídlo zabalíte do potravinové fólie a následně ho vložíte do vakuovacího sáčku.

Vákuovanie, tipy

Pošlete článek známému