Logo
Česká verze
Přejít na Slovenskou verzi
Logo
Otevřít nabídkuOtevřít vyhledávání

Testovali jsme: Kompaktní sluchátka do uší

TouchIT

13.06.2017

Malá sluchátka jsou vhodná hlavně při cestování nebo do už tak přeplněného batohu. Přiznejme si, mnozí z nás je jen otočí kolem ruky a strčí do kapsy. In-ear sluchátka se stala segmentem, který se kvalitou zvuku může rovnat větším mušlím. Není to tak vždy, protože to hodně závisí na tom, jak si výrobce poradí s miniaturními rozměry. My jsme vyzkoušeli šest modelů s nimiž neuděláte chybu, ale finální výběr bude na vás.
S jistou dávkou pozitivní nálady můžeme říct, že koupí některého typu z našeho testu získáte dobrá univerzální sluchátka. To znamená, že už nebudete muset s sebou nosit velké mušle s přítlakem na uší nebo takové, které uši obklopí úplně. Cena testovaných sluchátek byla pro nás nejednou příjemným až šokujícím překvapením. Tento test jasně potvrdil to, že cena není všechno, i když do značné míry promítá kvalitu zvuku, výbavu, konstrukci a použité materiály. Zkrátka sluchátka jako celek. I proto jsme ocenili Tipem redakce nejlevnější sluchátka v testu, konkrétně JBL T110. Vynikající kvalita s důrazem na basy na nás udělala dojem. Jistě, zvuk není tak věrný jako u modelu Creative Aurvana In-ear2 Plus, ale cena je důležitá. Při ní si rovnou půjdete koupit druhé, pokud byste ty první třeba ztratili. Speciálně upozorňujeme na herní sluchátka Creative Sound BlasterX P5. Ty spolupracují se softwarem BlasterX Acoustic Engine Lite. Umožní lépe definovat parametry zvuku při hraní různých žárnů her. Navíc jsou univerzální. Nejste hráč nebo si hry zahrajete jen příležitostně? I tak je tento model zajímavý a určitě by neměl uniknout vaší pozornosti.

Jak jsme testovali?
Při testu jsme sluchátka vnímali jako celek. To znamená, že jsme si všímali i jejich výbavy už při rozbalování. Modely Creative Aurvana In-ear2 Plus a Creative Sound BlasterX P5 měly i obal na přenášení. To je velmi příjemná věc, ale pro nás nebyla až tak podstatná. Je to však něco navíc. Taktéž nepovažujeme za kriticy důležitý adaptér do letadla. Většina z nás má vlastní obsah, ale pokud chcete použít vlastní sluchátka u zábavného systému z letadla, může se to hodit.  Model In-ear2 Plus mal takovou redukci v balení.

Důležitým prvkem je však kabel. Je ideální, pokud se nebude zamotávat, proto výrobci většinou volí plochou variantu. V praxi jsme si ale nejednou ověřili, že plochý kabel není automatická záruka kabelu odolného vůči zamotání. Pokud se kabel zamotává, v testu jsme na to upozornili. 

Samostatně klademe důraz na silikonové náušníky. To, jak jsou ve výsledku vyhotovené, velmi závisí na výrobci nebo modelové sérii. Některé padnou do ucha lépe než jiné, a to, že jde o in-ear sluchátka ještě neznamená, že budou dobře odhlučňovat svou reprodukci nebo tu z okolí. 

JBL T210

Zvuk je samostatná kapitola a jak se dozvíte v našem testu, snažíme se o skutečné porovnání. Poznáte to sami, surfujete po webových stránkách výrobce a při popisu každého modelu najdete něco jako "dokonalý zvuk a zpracování". Proč byste si potom měli koupit dražší sluchátka, když ta za pár korun jsou navíc i stylová? My se podíváme na to, co o nich říká výrobce a potom si je vyzkoušíme. Odlišné postoje máme už po několika minutách. Sluchátka používáme nejen v kanceláři, ale i při chůzi a nosíme je s sebou i na daleké cesty. V našem testu se dozvíte, jak je to se zvukem doopravdy a zda radši nevyměnit něco, co je jen "stylové" za model, který i dobře hraje. I když to není úplně možné, snažíme se o "slepé" testy, kdy vynecháváme chvalozpěvy výrovců a posuzujeme je samostatně. I proto máme ve zvyku prověřit cenu sluchátek až při samotném finalizování testu. O to se jinak můžete přesvědčit i u modelů  JBL T210 a T290.

JBL T110
Sluchátka, která jsou téměř zadarmo a ještě i dobře hrají? Na to jsme si u JBL už jaksi zvykli. Toto jsou další in-ear sluchátka s technologií JBL Pure Bass. Jak už název říká, budete si vychutnávat silnější basy. Nám se líbily i způsobem vyhotovení. Je tu plochý kabel, který se nezamotává a navíc je dostatečně dlouhý. Můžete nosit smartphone i v kapse kalhot, nejen v kapse u bundy. Jak už bývá zvykem, dá se z nich i telefonovat. Mikrofon s tlačítkem na přijetí hovoru nebo pozastavení skladby je na kabelu z pravé mušle. Sluchátka jsou lehká a nejsou příliš rozměrná. Šikmé směřování silikonového náušníku z nich ale nedělá vhodného kandidáta na ležení na boku. Pravděpodobně vás budou tlačit.

Zvukově nás pořádně překvapila a jsou to vynikající sluchátka za ještě lepší cenu. Silné dynamické basy oceníte na rušné ulici, čímž vám hudba zároveň utlumí okolní ruch. Dobré podání mají i středy a výšky. I když je pravda, že na výškách je basové přizpůsobeí slyšet. Podle nás nejde o nic dramatického. 

JBL T210
Toto je pokročilejší model, což je celkem jasné i z číslování. Nemá technologii JBL Pure Bass, ale nízkým tónem nechybí dynamika. Sluchátka mají lepší zpracování s kovovým lemování šasi. Alespoň takto je prezentuje výrobce. V zásadě souhlasíme, ale roky zkušeností s touto značkou potvrzují, že i čistě plastové vyhotovení pevné. Mušle jsou tak v konečném důsledku jemně lehčí. To pocítíte hlavně při rozmotávání. Jelikož je tu plochý kabel a guma z odpovídajícího vyhotovení, ani tato sluchátka se vám nezamotají. Na pravém kabelu mají jednotlačítkový spínač na hovory nebo hudbu. Tu je zároveň mikrofon.

Zvuk je v tomto případě čistější. Při přímém porovnání se nám jevilo slabší dunění na úrovni nízkých tónů a i výšky byly reprodukované přesněji. Kdo chce jít o úroveň výš, má možnost sáhnout po tomto modelu. Zvuk je přesnější a cenový rozdíl měníče mírně šikmá a šasi je oproti modelu T110 jemně zvětšené. Na ležení na uchu se nehodí ani tato.

JBL T290
Toto je najdražš model z trojice novinek série T pod JBL. Konstrukčně jsou opět mírně odlišné. Hlavní změnou je směrování měniče v jedné linii s mušlí. Ta tedy nevybočuje nijak do boku. Kabel se nezamotává  a na pravé části má mikrofon s tlačítkem na ovládání hovorů nebo hudby. Jde o plastový model s pevnou konstrukcí. Subjektivně však musíme zhodnotit, že nám v uších držely hůř. Jejich napasování bylo mírně odlišné, i když používají identické náušníky. Přičinou může být to, že nejsou vedené více šikmo. Až zde jsme zjistili, že sklon u předcházejících dvou modelů je celkem dobře promyšlená věc.

Zvukově bychom byli s T290 spokojeni. Podle ceny a vyššího označení by měly hrát ještě lépe než ty předcházející. Tak by to bylo podle placebo efektu. Podle slepého testu bychom je od modelu  T210 nedokázali odlišit. Takže jsou tu dobře podané basy se silnou dynamikou a celkově dobře reprodukované středy a výšky. 

JBL slúchadlá

Pošlete článek známému