Logo
Česká verze
Přejít na Slovenskou verzi
Logo
Otevřít nabídkuOtevřít vyhledávání

Mikrokrůček vpřed

High & Style

04.05.2020

Populární reproduktor Harman / Kardon Onyx Studio udělal mezi 4. a 5. generací obrovský skok vpřed. Aktuálně je v nabídce 6. generace a zde už tak zásadní rozdíly nejsou. Vlastně až na jednu novinku, ostatní skoro nepostřehnete.
Rok se s rokem sešel, což ve společnosti Harman/Kardon znamená, že je čas na novou generaci z řady Onyx Studio. Testovaná novinka má v názvu číslo 6, což jasně naznačuje, že právě tato série přenosných reproduktorů je v řadách uživatelů populární a úspěšná. Zároveň se nabízí otázka, zda je stále kam reproduktor posouvat. Skeptik by řekl, že vždy je, ten umírněnější by klidně počkal i o rok déle, dokud inženýři nepřijdou na něco opravdu zajímavého.

Jako vejce vejci
Trošku obecný a filozofický úvod má své opodstatnění. Když jsem vybalil Harman/Kardon Onyx Studio 6 z krabice, měl jsem trochu déjà vu. Při přechodu ze čtvrté na pátou generaci byly designové změny obrovské, šestá generace se však od té páté liší jen barevnou úpravou ručky. Černá verze ji má tmavě šedou, šedá dostala zlatou. Je pravda, že designéři se při tomto kousku vyřádili už před rokem a asi by byly změny násilné. Jak jsem psal už při recenzi předchozí generace, design je krásný, elegantní, ba až luxusní. Dočkali jsme se tedy změn alespoň pod povrchem?

Harman/Kardon Onyx Studio 6

Jako vejce vejci 2

Při porovnávání tabulky specifikací jsem je musel vícekrát zavřít a ujistit se, že omylem neotvírám dokola specifikaci jedné a té samé generace. Tentýž 120-milimetrový woofer, tentýž 25-milimetrový tweeter, stejný frekvenční rozsah 50 Hz až 20 kHz, totožná 8-hodinová výdrž baterie, úplně stejný čas nabíjení 5 hodin a úplně stejný Bluetooth 4.2.

Voda mu nevadí
Rozdíly v specifikacích mezi Onyx Studio 5 a Onyx Studio 6 jsem nakonec našel dva. Jeden méně podstatný a druhý, který mě upřímně potěšil, protože mi chyběl již při recenzování pětky. Ten méně podstatný rozdíl je, že Onyx 6 zhubl o 40 gramů. Nejnovější generace tedy váží 2 940 gramů. Druhý, podstatnější a pro mě potěšující rozdíl je certifikace odolnosti IPX7. Přenosný bluetooth reproduktor, i když jde o designový kousek, který s sebou zase až tak nosit nebudete, si odolnost proti vodě zaslouží. V recenzi na pátou generaci jsem psal, že reproduktor vám oživí i zahradní party, ale musíte dávat pozor, aby nezmokl. Pokud byste si pořídili Onyx Studio 6, od opatrnosti můžete díky IPX7 upustit. I když je pravda, že by byla škoda poničit takový pěkný design.

Porty v bezpečí
V souvislosti s voděodolností je tu ještě jedna drobná změna. Porty umístěny na zadní spodní části reproduktoru jsou překryty pryžovou krytkou. Pod ní se skrývá port na 19 V napájení, AUX a servisní micro USB. Přiznám se, že jsem s odnětím krytky trochu zápasil, což je však dobře. Vím že jí v případě kontaktu s vodou mohu důvěřovat.

Rozumějí si
Z dalších vlastností zůstala schopnost připojit dva různé zdroje hudby a plynule mezi nimi přepínat, což funguje bez nejmenšího zaváhání, nebo spojit dva reproduktory pro lepší zvukový zážitek. Dobrou zprávou je, že dokážete spojit Onyx Studio 5 a 6. V tomto složení však nedosáhnete očekávaný stereo výsledek. I přesto jde o pokrok, jelikož 4. a 5. generace si mezi sebou nerozuměli.

Harman/Kardon Onyx Studio 6

Starší bluetooth je vlastně OK
Možná by vám mohl překážet Bluetooth 4.2. Také jsem se zamyslel nad tím, co všechno musí být za aktualizací na Bluetooth 5.0, když takovou zdánlivě banální věc výrobce neřešil. Benefity jsou nesporné. Na druhé straně je třeba říci, že během testování jsem nenarazil na problém spojený se starší verzí bluetooth. Spárování se zařízeními proběhlo okamžitě a bez problémů. Reproduktor komunikoval s televizorem, počítačem i smartphonem, nepostřehl jsem žádné zpoždění, ztrátu kvality zvuku či výpadky. Tedy ano, papírově se Bluetooth 5 rozhodně žádá, ale v praxi byste museli být extrémně nároční nebo vytvořit nestandardní situaci, abyste u Bluetooth 4.2 pocítili nedostatky.

Zvuk se posunul
Papírová specifikace je tedy skoro na vlas stejná, co zvuk? Při porovnání jsou cítit silnější basy. Můj celkový dojem byl, že zvuk Onyx Studio 6 je o něco sytější a trochu lépe vykreslen, možná živější. Středy se u novinky posílily. Také je nová generace mírně hlasitější. Pravda však je, že jsem musel velmi pozorně naslouchat, abych mezigenerační rozdíl zachytil.

Vyplatí se vyměnit?
Nabízí se otázka, zda se vyplatí přejít z pětky na šestku. Pokud pro vás není důležitá certifikace odolnosti IPX7, tedy odolnost proti vodě, tak ne. Zvuk je u Onyx Studio 6 o něco lepší, ale ne o tolik, abyste stále aktuální pátou generaci zavrhli.

HODNOCENÍ
+ Elegantní design
+ Výborný zvuk
+ Možnost spárovat dva reproduktory pro posílení zvuku
+ Spárovat se mezi sebou dá 5. a 6. generace
+ Odolnost proti vodě
- Vyšší cena

Pošlete článek známému