Logo
Česká verze
Přejít na Slovenskou verzi
Logo
Otevřít nabídkuOtevřít vyhledávání

Kupované vs. podomácku sušené ovoce: Tohle jsou základní rozdíly

Sušení potravin patří mezi jednu z nejstarších a nejzdravějších metod jejich uchovávání. První zmínky o této metodě jsou staré více než 3 500 let. Benefity sušení potravin jsou navíc opravdu zajímavé. Nejen, že si pokrm uchová svou chuť, vůni a barvu po dlouhou dobu, také v něm zůstanou všechny důležité látky a vitamíny.
Pokud jste si ze sušených potravin oblíbili ovoce a rádi pro něj čas od času skočíte do obchodu, měli byste vědět, co všechno se může v jednom sáčku ukrývat. Nejde jen o všelijaké breberky, které se do pytlíku připletly, problémem je především nadměrné množství cukru nebo oxid siřičitý, který může způsobovat bolesti žaludku, hlavy, nevolnost nebo problémy astmatického původu. Proto je mnohem lepší a ve finále také levnější, nasušit si ovoce či jiné pochoutky doma.

Cukr? Můžeme si za něj prý sami
Podle výrobců preferují spotřebitelé sladší produkty, a proto mnohdy ovoce před sušením namáčí v cukernatém roztoku. Namísto zdravé svačinky tak do svého těla vpravujeme pořádnou energetickou nálož, která se na naší postavě dřív nebo později nepěkně projeví. V případě nákupu sušeného ovoce v obchodě proto vybírejte to, které není doslazované. Patří sem třeba jablečné křížaly nebo sušené banány.

Status susicka ovocia

Problémem je i oxid siřičitý
Kupované ovoce je často také sířené. To proto, aby zůstalo barevné a méně scvrklé. Oxid siřičitý (E220) navíc funguje jako konzervant a zabraňuje růstu plísní i množení bakterií. Přidává se proto do většiny kupovaného sušeného ovoce. I tady ale existují výjimky, ve kterých oxid siřičitý nenajdeme. Vykoupeny jsou ale vyšší cenou, která zohledňuje vyšší nároky na použitou technologii, čistotu a kvalitu surovin.

Pozor na barviva i nezvané návštěvníky
Spousta sušeného ovoce je také dobarvováno umělými barvivy, což našem zažívání zrovna dvakrát neprospívá. A problémem mohou být také škůdci, mezi které patří nejrůznější druhy roztočů nebo dalšího hmyzu, jenž se ovocem živí. Společně s pytlíkem ovoce si tak domů můžeme přinést nezvané návštěvníky, což nám často zkazí celkový dojem.

Řešení? Čtěte obaly nebo si usušte ovoce doma
Pokud nechcete do svého těla vpravovat zbytečný cukr a chemické látky, čtěte obaly kupovaného ovoce nebo se vrhněte na jeho sušení doma. Se sušičkami potravin Status to bude hračka! Sušením uchováte v ovoci nebo jiné pochutině maximum vitamínů, vlákniny a dalších pro tělo důležitých látek. Kromě ovoce tady navíc můžete usušit třeba taky maso, zeleninu, houby nebo bylinky. Během sušení se z potraviny odpaří zhruba 95 % vody, což vám umožní uchovat dlouhodobě sezónní potraviny, na kterých si můžete pochutnávat třeba celý rok.

Sušičky potravin Status (modely 6600152 a 6600151) umožňují variabilní nastavení teploty pro nejrůznější druhy potravin. Výhodou jsou i velké objemy nádob, v nichž můžete sušit najednou větší množství ovoce nebo dalších pochuti, stejně jako intuitivní ovládání a praktický časovač. Ten vás upozorní, jakmile bude sušení u svého konce. Samozřejmostí je i dokonalý design, který skvěle padne do moderně i rustikálně zařízených kuchyní.

Status susicka ovocia

Jak z výše uvedeného vyplývá, sušičky potravin představují moderní pomocníky v domácnosti, kteří jsou nenároční na čas i údržbu. Díky nesmírně jednoduchému a intuitivnímu ovládání zvládnou nasušit ovoce, maso, ale třeba i houby nebo další potraviny, které můžeme konzumovat v jejich přirozené podobě i mimo sezónu. Chcete vyzkoušet domácí sušení potravin? Pusťte se do něj třeba hned!

Pošlete článek známému