Logo
Česká verze
Přejít na Slovenskou verzi
Logo
Otevřít nabídkuOtevřít vyhledávání

JBL BAR 5.1 SURROUND: užijte si fakt pořádný zvuk

TouchIT

03.04.2020

Na výstavě IFA představila firma JBL svojí novou vlajkovou loď na řešení zvuku především k televizoru. Je to JBL 5.1 SURROUND a je to nejvybavenější ze soundbarů od této už legendární firmy. Intenzivně jsme ho v redakci testovali a přinášíme naše dojmy.
Balení a instalace
Soupravu dostanete v zajímavé krabici s průřezem písmene L, a v balení je hlavní reproduktor a subwoofer, dále propojovací kabely pro napájení, dálkové ovládání s bateriemi a HDMI kabel. Kromě toho pár návodů a drobné příslušenství. Osobně nám při ceně tohoto systému chyběl kabel na optický přenos zvuku.

Hlavní zvukový panel je možné uchytit i na stěnu. Na to máte v balení potřebné držáky, šrouby a šablonu na vrtání otvorů.

Samotné vyhotovení hlavního reproduktoru je s nízkým profilem a není příliš velké. Pokud se rozhodnete pro jeho umístění pod televizor, tak například od 55-palcové uhlopříčky televizoru to společně hezky ladí. Subwoofer má tvar kvádru, je dost těžký a dá se na něj i posadit. Na jeho vyhotovení vidíte 10-palcový otvor a tlačítko, které svým světlem označuje stav úspěšného připojení k hlavnímu reproduktoru. To je bezdrátové a je to výhoda, protože nepotřebujete tahat žádné další kabely po obývacím pokoji, stačí připojit jen ten napájecí.

Zkoušeli jsme polohu subwooferu před posluchačem i za ním, a lépe to zní, když se nachází vpředu. Lépe tak vnímáte opravdu výraznou basovou složku zvuku (od určité hlasitosti)

JBL Bar 5.1 Surround

Zvuk, jako kategorie sama o sobě
Jak už název říká, toto je 5.1 kanálový zvukový systém. Hlavní panel obsahuje pět 50 W reproduktorů, na obou koncích jsou ještě proudící tweetery. Subwoofer má výkon 300 W, celkový frekvenční rozsah sestavy je 40 H ÷ 20 kHz. A BAR 5.1 skutečně vytváří prostorový (výrobce dokonce uvádí panoramatický) zvuk. V praxi tak opravdu slyšíte, jak se osoby ve filmu pohybují, odkud přicházejí doplňkové zvuky apod. Výborné je to např. při sledování fotbalu. Celkový zvukový výkon této sestavy je až 550 W, a to je opravdu dost.

Pokud už budete investovat nemalou sumu za tento vynikající subwoofer, určitě víte, proč to děláte. Tohle není o náhodném nákupu. Ve své domácnosti musíte mít možnost pustit hudbu opravdu nahlas (od 40% výše), protože jen tehdy se vlastnosti subwooferu projeví. My jsme měli na testování televizor TCL EC780, která je už od výroby vybavená speciálním soundbarem ONKYO a sama tak produkuje velice dobrý zvuk. Na nižší hlasitosti, tak nerozpoznáte, jestli jde zvuk ze zabudovaného soundbaru nebo z toho externího.

Obrovský rozdíl nastane, když ho fakt „vypálíte“ (nad 70 %). JBL BAR 5.1 SURROUND funguje tak, že basy vám rozkmitají vnitřní orgány. Doslova cítíte výbuchy ve filmu ve vašem žaludku, bránice se vám natřásá při dupotu koní, a i vlasy vám poletují při běhu hlavního hrdiny. Pokud si můžete dovolit v promítací místnosti pořádný zvuk, lepší než v kině, potom je JBL BAR 5.1 SURROUND rozhodně pro vás. Samozřejmě, čím je originální zvuk na vašem televizoru horší, tím víc oceníte tento soundbar.

My jsme soundbar propojili k televizoru pomocí dodávaného HDMI kabelu s využitím ARC (Audio Return Channel). Je to ideální forma spojení, jen ten kabel je přeci jen trochu silnější a je ho vidět. Právě tady by se uplatnil kabel na optický přenos zvuku, který je tenký a kvalitativně ještě o něco vyšší než metalické spojení. Jen připomeneme, že k dispozici je i Bluetooth připojení, při kterém však v souvislosti se spojením s televizorem můžete zaznamenat jisté zpoždění zvuku vůči obrazu. Projevit se to může hlavně při hraní her s využitím televizoru. Korekce s dálkovým ovladačem je možná, ale nemusí jít vždy o konstantní odstup zvuku od obrazu.

Naopak, Bluetooth připojení se smartphonem je ideální. Je zcela bezdrátové, tady zpoždění nevadí a s použitou verzí Bluetooth 4.2 zvuk neztrácí na kvalitě. Alespoň ne slyšitelné.

JBL Bar 5.1 Surround

Pokročilé připojení
Součástí soundbarů je i Wi-Fi připojení, které umožňuje integraci s Google Chromecast a Apple Airplay 2. My jsme využili spárování s Google Home. Takto je možné pohodlně streamovat hudbu anebo hlasově ovládat zařízení. Hlavní panel se dá ještě připojit na internet pomocí Ethernet.

Propojení soundbarů je možné i tak, že zdroj obrazu a zvuku připojíte nejdříve do soundbarů a z něj poté přechází na zobrazovací jednotku – televizor nebo projektor. Takto je možné zapojit např. Blue-ray přehrávač, XBOX nebo Playstation a obraz přechází přes soundbar v 4K rozlišení s podporou HDR10 a Dolby Vision.

Mimochodem, JBL BAR 5.1 SURROUND už neobsahuje 3,5 mm jack port a ačkoli je tu USB port, využívá se jen na servisní účely, ne na přehrávání hudby z USB klíče. Obě vlastnosti považujeme v současné době za logické.

Na horní straně hlavního panelu je ještě jednoduché ovládání s určením hlasitosti, výběru vstupu a na jeho přední straně svítí označení aktuálního typu připojení. Dálkovým ovladačem se dá ještě měnit síla basové složky ve třech stupních, dosáhnout okamžitého ztišení hudby a přepínat vstup.

Výhody
- kvalita zvuku a především basů
- možnosti připojení
- dizajn a zpracování

Nevýhody
- vyšší cena
- chybí optický kabel

Verdikt
Pokud hledáte něco, co vám radikálně vylepší zvuk vašeho televizního přijímače nebo chcete streamovat kvalitní hudbu z mobilu a máte na to podmínky, JBL Bar 5.1 SURROUND je pro vás ideální řešení. Samozřejmě, musíte mít i nahrávky v příslušné kvalitě. S tímto soundbarem získáte bohatý a hlasitý zvuk se širokými možnostmi použití. Stejně je výhodou elegantní dizajn a s ohledem na výkon i kompaktní rozměry.

Pošlete článek známému