Logo
Česká verze
Přejít na Slovenskou verzi
Logo
Otevřít nabídkuOtevřít vyhledávání

Jak vybrat sluchátka na běhání? Přečtěte si 8 zásadních rad

Běh je fenomén dnešní doby. Pro mnohé není ani tak sportem, jako spíše způsobem relaxace, při které zapomenou na starosti a dokonale si „vyčistí hlavu“. A k tomu může kromě pohybu samotného skvěle dopomoci i hudba. Jenže běh a sluchátka, to často nejde dohromady. Vypadávají z uší, nesedí, tlačí – problémů vzniká celá řada. Tomu se ale dá předejít pečlivým výběrem. A s ním se vám pokusíme pomoci prostřednictvím následujících řádků.
1. Pozor na pot
Při jakékoliv intenzivnější činnosti se potíte. Kromě toho, že se jedná o vlhkost jako takovou, tak je pot i slaný, tím pádem pro materiál sluchátek agresivní. Proto byste se měli poohlížet po kvalitních modelech, ideálně ve voděodolném provedení a s medicínským silikonem. Vůbec nemyslete na to, že vám na běh postačí špunty, které jste obdrželi společně s chytrým telefonem. Mimochodem, sluchátka jsou na tom z hygienického hlediska podobně jako zubní kartáček, rozhodně je proto nikomu nepůjčujte, a to ani v rodině.

2. Lifestylová vs. sportovní sluchátka
Lifestylová sluchátka mohou být exkluzivním doplňkem a hlavně pomocníkem, který vás zbaví hluku z vnějšího prostředí (odborně se této funkci říká „noise canceling“). Mívají silnější basy, čisté středy a výšky, umožňují posluchači být ve svém vlastním světě i uprostřed rušného města.

JBL sport slúchadlá

Sportovní sluchátka by vás ale naopak měla do okolí integrovat. Důvod je zřejmý – aby byl běh nejen radostný, ale zejména bezpečný. Musí vám dovolit vnímat dopravní prostředky. Taková funkce se nazývá „propouštění vnějšího zvuku“ a každá špičková značka ji u svých produktů určených na sport nabízí. Pokud ne, pak je to podobně nezodpovědné, jako kdyby někdo vyráběl sjezdové lyže bez hran.
Under armour JBL

3. U pohodlí a komfortu nedělejte kompromisy
Vůbec nejpodstatnějším parametrem ideálních sluchátek na běh je ergonomie. Velkým problémem bývá vypadávání pecky z ucha. Spousta výrobců to řeší tak, že do balení přidává k sluchátkům i kus plastu ve tvaru písmene C, který byste si měli obtočit kolem ucha. Faktem ale je, že pro většinu z nás je toto velmi nepříjemné řešení. Ve skutečnosti jsou tyto úchytky vhodné jen pro nejmenší uši, navíc takové, kde se žádné sluchátko samo neudrží – odhadem tedy může vyhovovat tak 20 % populace. A co těch zbylých 80 %? Naštěstí se vývojářům podařilo vymyslet taková sluchátka, která bez problémů drží, a to za všech okolností. Stačí je zasunout do uší a cca o 20 stupňů je zatočit. Tato funkce se jmenuje Twist Lock a americkému start-upu Yurbuds vynesla pořádný balík peněz.

JBL sport slúchadlá

4. Nesmí bolet ani tlačit
Musím přiznat, že mé uši jsou značně nepřizpůsobivé. Cizí předmět nesnesou příliš dlouho. A je úplně jedno, jestli zrovna ležím na gauči nebo se snažím překonat nejnovější rekord Usaina Bolta. Proto jsem s nadšením přijal možnost vyzkoušet si, jak v praxi funguje „Flex soft“ od JBL. Jaké bylo mé překvapení, když jsem ani po 4 hodinách na běžkách nepociťoval nepohodlí.
JBL Reflect Mini BT

5. Potřebujete při běhu telefonovat?
Rozmyslete si, zda nutně potřebujete být „na drátě“ i při běhání. Sluchátka s mikrofonem a ovládáním zvyšují cenu v průměru o 300–500 Kč. Za tuto částku můžete mít zdařilý model „áčkové značky“. Když už se rozhodnete investovat do mikrofonu a ovladače na kabelu sluchátek, nezapomeňte si ověřit, zda budou kompatibilní se systémem zařízení, které využíváte. Některé typy spolupracují pouze s iOs a jiné zas výhradně s Androidem.

JBL sport slúchadlá

6. Věčné téma – kabely
Připomeňte si článek z „Velkého špuntového seriálu“, kde najdete spoustu užitečných informací o plochých a okrouhlých kabelech. U běžeckých sluchátek řešte kabel hlavně z hlediska funkčnosti. Ploché druhy se tolik nezamotávají, na druhé straně potřebujete zvýšenou odolnost vůči opotřebení a poškození.

Některé outdoorové značky opatřují kabel stříbrnou tkaninou (ITX série od Yurbuds). JBL si zase vyhrála s kabely s upínáním, buď magnetickým, nebo mechanickým, kdy kabel jednoho sluchátka jednoduše zasunete do výřezu toho druhého. Obě řešení jsou výborná.

Kromě vlastností kabelu sledujte také to, zda dokážete kdykoliv nahmatat správné tlačítko. Do této problematiky opět promluvila značka JBL, a to svým unikátním ovladačem ve tvaru písmene Y u modelů z řady Inspire.
JBL_recenze

JBL sport slúchadlá

7. Přijde vám vhod bezdrátové provedení?
Kabel, nebo Bluetooth? To je otázka, se kterou si možná lámete hlavu i vy. Můžete si ale odpovědět zcela pragmaticky – „Nemám přehrávač s technologií Bluetooth nebo nechci do sluchátek investovat více než 600 či 1 000 Kč“. A je to, máte vyřešeno. V opačném případě můžete rozmýšlet dále.

Co se týče cenového rozdílu u drátového a bezdrátového řešení, jde o přibližně 500–1 500 Kč u „áčkových“ značek a 300–500 Kč u „béčkových“. Druhým zmíněným bych se ale osobně vyhnul. Hodně si cením německého Vivanca a jejich modelu Vivanco Sport Air za necelých 900 Kč. Rychle se párují a mají slušný zvuk. Na druhou stranu, baterie s výdrží cca 5,5 hodiny odradí nejednoho maratonce. Jsou to nejlepší BT sluchátka na běhání v kategorii do 900 Kč.

Když to shrnu, tak kabelová sluchátka od skutečně kvalitních značek začínají na přibližně 600 Kč a končí u 2 000 Kč. Bezdrátová od „áčkových“ značek se pak pohybují mezi 1 600 Kč až 5 500 Kč.

JBL sport slúchadlá

Ještě bych rád připomněl tzv. mostík. Jde o plastový, asi 25 cm dlouhý oblouk, ve kterém se nachází baterie, ovladač a mikrofon. Umisťuje se za krk a z jeho konců jsou vyvedena samotná sluchátka. Je to zajímavé a hlavně přirozeně komfortní. Toto excelentní provedení nabízí JBL Response. Řekl bych, že takto vypadají sportovní sluchátka budoucnosti.

8. Ať vás déšť nezaskočí
Soustřeďte se na to, zda mají sluchátka označení IPX. Udává stupně voděodolnosti podle mezinárodních standardů. Pamatujte však na známé doporučení „Důvěřuj, ale prověřuj!“ Slovní označení nebo piktogram na krabičce nestačí. Více o voděodolnosti IPX si přečtěte v souhrnném článku ZDE.

Stupeň IPX5 (celkem je 9 stupňů), což znamená odolnost vůči stříkající vodě či dokonce vodnímu proudu, mají například outdoorová sluchátka Yurbuds Venture Pro. Jako běžec se spokojíte s IPX4, který nabízí ochranu před deštěm. Tuto vlastnost najdete u JBL Reflect Mini BT.

Pošlete článek známému