Logo
Česká verze
Přejít na Slovenskou verzi
Logo
Otevřít nabídkuOtevřít vyhledávání

Jak vybrat pořádný mlýnek na maso? Důležitý je příkon i volba příslušenství

Co si budeme povídat, doma umleté maso, které následně proměníte v lahodné karbanátky, hamburgery nebo třeba domácí klobásky to kupované nemůže za žádných okolností nahradit. Jak ale dostat z kvalitního kusu masa to mleté a připravené k další úpravě? Bez pořádného mlýnku se neobejdete! Pokud plánujete jeho nákup, máme pro vás několik rad a tipů, které se při výběru vyplatí zohlednit.
Zelmer mlynček na mäso


Elektrický vs. ruční mlýnek
Ruční mlýnky se povětšinou nacházely v domácnostech našich maminek a babiček. I dnes je ale na trhu můžete sehnat. Vždy ale sázejte na jejich kovovou (litinovou) variantu, která má prakticky neomezenou životnost. Cena ručního mlýnku bývá zpravidla nižší, než cena mlýnku elektrického. Na druhou stranu ale počítejte s tím, že se při mletí masa celkem nadřete.  

Pokud tak připravujete mleté maso častěji, je vhodnou volbou sázka na mlýnek elektrický. A klidně třeba ten od společnosti Zelmer, který zvládne pomlet nejrůznější druhy masa, ale také zastane celou řadu dalších činností. Samozřejmostí je elegantní vzhled mlýnku, stejně jako kovová mlecí komora a oboustranný nerezový nůž.

Sledujte příkon mlýnku
Pokud jste se rozhodli pro pořízení elektrického mlýnku na maso, před samotnou koupí se zaměřte na jeho příkon. Mlýnky s malým příkonem si totiž často nejsou schopné poradit se šlachovitým nebo tvrdším masem. Potíže jim mohou dělat i větší kusy masa. Příkon se u těchto výrobků pohybuje v rozmezí od 300 W – 1 000 W. Proto doporučujeme vybírat takové, jejichž příkon je alespoň 1 500 W. A samozřejmě i tady platí, že čím vyšší, tím lepší a snadnější práce při samotném mletí.

Rychlost mletí
V případě ručních mlýnků je samozřejmě rychlost mletí závislá na vaší výdrži a fyzických schopnostech. Elektrické mlýnky mají tento parametr uveden na obalu výrobku. Co si pod ním ale představit? Jde o množství masa, které je přístroj schopen zpracovat za jednu minutu. Údaj však nemusí být úplně přesný, protože záleží na konkrétním mase a jeho složení. Se šlachami nebo tukem si mlýnek poradí pomaleji, než s libovými kousky. Obvykle se však rychlost mletí se pohybuje v rozmezí od 1 do 3 kg/min. Například tenhle Zelmer model si bez větších potíží poradí klidně i s 2,5 kily masa za minutu.

Zelmer mlynček na mäso

Hlučnost mlýnku
I tenhle parametr se vyplatí zohlednit především při výběru elektrických mlýnků. Nikdo totiž nestojí o to, aby se jeho kuchyň nebo provozovna proměnila díky hlučnému spotřebiči v metalový koncert. Čím nižší hlučnost, tím lepší pro vaše uši a ostatně také ostatní členy domácnosti nebo sousedy. Obecně je ale potřeba počítat s tím, že hlučnost se u elektrických mlýnků pohybuje v rozmezí 70 – 85 dB.

Příslušenství mlýnku
Ačkoli je hlavní úloha mlýnků na maso, víc než zřejmá, nemusíte je používat pouze pro tento účel. Moderní přístroje značky Zelmer se mohou během několika mála chvilek celkem snadno proměnit na odšťavňovač nebo lis ovoce. Některé z nich dokonce disponují bubínkovými struhadly, která zvládnou jemné nebo ultra jemné strouhání, krájení na plátky, škrábání brambor nebo třeba krájení tvrdých sýrů (například parmazánu).

Cena
Prvotní investice do mlýnku sice nepatří k nejnižším, na druhou stranu se vám vrátí v podobě lahodných masových delikates, které ocení celá rodina. Ceny Zelmer mlýnků začínají na 1800 korunách a odvíjí se od konkrétních modelů, jejich výkonu a samozřejmě příslušenství. Ty nejpropracovanější modely disponují také plničkou klobás nebo třeba různými druhy struhadel a odšťavňovačem. Rázem tak v rámci jednoho nákupu získáte multifunkčního pomocníka, který najde uplatnění v každé domácnosti.

Související produkty

Pošlete článek známému