Logo
Česká verze
Přejít na Slovenskou verzi
Logo
Otevřít nabídkuOtevřít vyhledávání

Parní čištění podlah: které ano / které ne?

Máte již svůj vysněný parní čistič doma a najednou jste se začali zamýšlet nad tím, zda je tento způsob čištění vhodný právě pro vaši podlahu? Nebo plánujete přejít na ekologický způsob úklidu a před koupí byste se chtěli ujistit, zda je parní čistič pro vaši podlahu bezpečný? Odpověď naleznete v dnešním článku.
Parné čistenie podláh

Několik faktů na úvod
Parní čističe pracují na principu generování vodní páry, která se v přístroji zahřívá na více než 130 ° C, následně se v trysce nebo hadici ochlazuje na 100 °C a na čištěný povrch dopadá značnou silou a bezpečnou teplotou cca 50 °C. Když se k této teplotě přidá účinná pára a vysoký tlak, okamžitě zjistíte, že parní čističe nemají rovnocenného konkurenta. Pokud bychom parní čističe porovnávali s obyčejným vysáváním, zjistili bychom, že vysavač zbaví domácnost přibližně 56% prachových roztočů, zatímco parní čistič jich zlikviduje více než 95%.

Čištění dřevěných a laminátových podlah
Pokud plánujete čistit dřevěnou podlahu, udělejte to ještě před její renovací či větší údržbou. Parní čistič totiž může z podlahy odstranit vosk nebo olej. Parním čištěním můžete ošetřit i parketovou podlahu, či plovoucí podlahu, prodejce by však měl na otázku, zda je toto čištění vhodné, dokázat odpovědět při výběru podlahové krytiny. Stejně tak je třeba dávat pozor při starších laminátových podlahách, které již nemají plnohodnotně krytý povrch původní povrchovou úpravou a to zejména kolem měst jako jsou spáry a rohy lamel. Podlaha tak může být parním čištěním bez okamžitého odsávání kondenzátu poškozena vlivem delší doby styku s vodou. Parní čističe můžete použít také na vinylové či PVC podlahy. To však za předpokladu, že je podlaha položena profesionálně. Obecně se ale nemusíte parního čištění podlah obávat. Parní čističe pracují s velmi malým množstvím vody (mnohem menším, než při klasickém mytí). Povrchy podlah jsou proto suché již za několik sekund. Prakticky stačí s parním čističem přejít z jednoho konce místnosti do druhého a po podlaze následně můžete chodit, aniž by jste za sebou zanechávaly mokré stopy. Před parním čištěním podlahy si však nezapomeňte nastavit odpovídající stupeň páry. Kameninová dlažba a kachličky snesou oproti těm laminátovým či dřevěným větší množství páry a tlaku.

Obklady, dlažba, spáry
Kromě prachu a špíny jsou palčivým problémem také bakterie a viry. Místem, kde se bakteriím a virům hodně daří, je nepochybně vlhké prostředí koupelny. Možná jste i vy zaznamenali, že dlaždice a obklady po pár letech ztratí svou původní barvu. Ve spárách se také může objevit plíseň, která komplikuje život především alergikům a vypadá obzvlášť odpudivě. I s takovými neduhy si ale dokážou parní čističe poradit. Díky speciálním nástavcům dokáží vyčistit spáry mezi dlažbou, obkladem zašlé nebo plesnivé místa, mastnotu nebo odolnou špínu. Kameninová dlažba, kachličky v koupelně a jim podobné povrchy snesou více než klasická dřevěná, laminátová či plovoucí podlaha. Proto se nemusíte bát vytěžit ze svého parního čističe maximum a klidně se pusťte do čištění s vyšším tlakem a větším množstvím páry.

Parné čistenie podláh

(Ne) odstranitelné skvrny na koberci
Parním čističem můžete jednoduše vyčistit také koberec. Ten jednoduše napařte čím zničíte až 95% alergenů, plísní a bakterií. Navíc ho nijak nepoškodíte. Horká pára totiž dokáže rozložit problematický alergen na sloučeniny, které již nebudou vyvolávat nežádoucí a limitující alergické reakce. Díky vodě v plynném skupenství je koberec prakticky okamžitě suchý. Parní čističe si navíc poradí i s těžko odstranitelnými skvrnami. V tomto případě ale bude nutné postižené místo pořádně napařit a dočistit dalšími podpůrnými prostředky.

Nyní vám již nic nebrání v udržování hygienicky čisté do mácnosti.

Pošlete článek známému